| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Średni kurs NBP z dnia poprzedniego będzie stosowany jednolicie do rozliczeń w PIT

Średni kurs NBP z dnia poprzedniego będzie stosowany jednolicie do rozliczeń w PIT

Od 2011 roku będzie jedna zasada przeliczania na złote wyrażonych w walutach obcych przychodów, kosztów,  wydatków uprawniających do odliczeń i podatków.
Do tych kalkulacji stosowany będzie średni kurs NBP danej waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego (odpowiednio): dzień uzyskania przychodu, dzień poniesienia kosztu, czy wydatku lub dzień zapłaty podatku.

Taką zmianę zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIT , który komisja sejmowa „Przyjazne Państwo” przekazała do Marszałka Sejmu 6 sierpnia 2010 r.

Aktualnie kwestię przeliczania na złote wartości wyrażonych w walucie obcej reguluje szereg przepisów ustawowych. Różny jest również sposób tego przeliczenia, np. przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej przeliczane są według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ustawy o PIT ).

Natomiast przychody uzyskiwane przez osoby nie wykonujące działalności gospodarczej przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

A jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jeżeli bank podatnika stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika przychodu, lub bank nie ogłasza kursu walut, wówczas do przeliczenia stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PIT ).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Od 2011 roku ma być jedna zasada przeliczania wartości wyrażonych w walutach obcych przy zastosowaniu metody określonej dla przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, a więc według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Przepis art. 11a ustawy o PIT ma otrzymać od 2011 roku następujące brzmienie:
„Art. 11a.
1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
3. Kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek , wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.”

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »