| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Średni kurs NBP z dnia poprzedniego będzie stosowany jednolicie do rozliczeń w PIT

Średni kurs NBP z dnia poprzedniego będzie stosowany jednolicie do rozliczeń w PIT

Od 2011 roku będzie jedna zasada przeliczania na złote wyrażonych w walutach obcych przychodów, kosztów,  wydatków uprawniających do odliczeń i podatków.
Do tych kalkulacji stosowany będzie średni kurs NBP danej waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego (odpowiednio): dzień uzyskania przychodu, dzień poniesienia kosztu, czy wydatku lub dzień zapłaty podatku.

Taką zmianę zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIT , który komisja sejmowa „Przyjazne Państwo” przekazała do Marszałka Sejmu 6 sierpnia 2010 r.

Aktualnie kwestię przeliczania na złote wartości wyrażonych w walucie obcej reguluje szereg przepisów ustawowych. Różny jest również sposób tego przeliczenia, np. przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej przeliczane są według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ustawy o PIT ).

Natomiast przychody uzyskiwane przez osoby nie wykonujące działalności gospodarczej przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

A jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jeżeli bank podatnika stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika przychodu, lub bank nie ogłasza kursu walut, wówczas do przeliczenia stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o PIT ).

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Od 2011 roku ma być jedna zasada przeliczania wartości wyrażonych w walutach obcych przy zastosowaniu metody określonej dla przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, a więc według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Przepis art. 11a ustawy o PIT ma otrzymać od 2011 roku następujące brzmienie:
„Art. 11a.
1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
3. Kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek , wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.”

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK