| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sytuacja gospodarcza jest nienajlepsza

Sytuacja gospodarcza jest nienajlepsza

Znacząca ilość informacji gospodarczych, jakie napłynęły w mijającym tygodniu okazała się niepomyślna. Wiele krajów nie może poradzić sobie z rosnącymi deficytami budżetowymi, spadają niektóre ważne indeksy ekonomiczne.

Jak podał GUS, lipcowa produkcja przemysłowa w Polsce była o 6,1 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, natomiast w skali roku nastąpił jej wzrost o 10,3 proc. Jest to jednak wynik gorszy od oczekiwań, jak również w porównaniu z odczytem za czerwiec. Zmniejszyła się również w lipcu produkcja pozaprzemysłowa, o 6,7 proc. w porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca. A jeszcze w czerwcu odnotowano wzrost o 7,4 proc. Wynik z lipca jest o 10,9 proc. lepszy w porównaniu z tym, sprzed roku. Z kolei, bazowa inflacja konsumencka wyniosła w lipcu 1,2 proc. r/r.

W ubiegłym miesiącu przeciętne wynagrodzenie brutto w naszej gospodarce było o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu oraz o 2,1 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosło 3.433,32 zł. Problemy budżetowe naszego kraju skłaniają fiskusa do poszukiwania rezerw w kieszeniach obywateli. Jako jedni z pierwszych ucierpią palacze – stawka akcyzy na wyroby tytoniowe wzrośnie od przyszłego roku o 4 proc.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Czerwcowy bilans obrotów bieżących Strefy Euro pokazuje na deficyt 4,6 mld euro, w maju był on jeszcze większy i wyniósł 7,4 mld euro. Poprawiła się w czerwcu sytuacja w budownictwie, gdzie zamówienia wzrosły o 2,7 proc. m/m oraz o 3,1 proc. r/r. Wskaźnik inflacji konsumenckiej wzrósł w Eurolandzie z 1,4 proc. w czerwcu do 1,7 proc. w lipcu. Wskaźniki instytutu ZEW za sierpień były wyższe niż miesiąc wcześniej – pierwszy dotyczący oceny bieżącej sytuacji w Strefie Euro (wzrost z -26,5 pkt. do –13 pkt) a drugi to indeks nastrojów (wzrost z 10,7 pkt. do 15,8 pkt.). Pozytywnie zaskoczył wskaźnik ZEW dotyczący bieżącej sytuacji ekonomicznej w Niemczech, który wzrósł z 14,6 pkt. do 44,3 pkt. Spadł jednak o 7 pkt. indeks sentymentu ekonomicznego.

W Wielkiej Brytanii obniżyły się o 0,2 proc. ceny towarów i usług w porównaniu z czerwcowymi, a w skali roku inflacja wyniosła 3,1 proc.

Mieszane dane nadeszły również zza Oceanu. W lipcu wydano w Stanach Zjednoczonych 565 tys. pozwoleń na budowę oraz rozpoczęto 546 tys. budów. W obu przypadkach były to wyniki gorsze od oczekiwań. Poniżej prognoz oraz gorzej niż w lipcu wypadł sierpniowy odczyt indeksu NAHB, dotyczący rynku nieruchomości w USA.

O 1,0 proc., w porównaniu w czerwcem oraz o 7,7 proc. w porównaniu z wynikiem sprzed roku, wzrosła amerykańska produkcja przemysłowa. Jak wynika z komunikatu Labor Department z 7 sierpnia, o 13 tys. zmniejszyła się liczba bezrobotnych Amerykanów i wyniosła 4478 tys. Wg. danych z 14 sierpnia, zarejestrowano w USA 500 tys. bezrobotnych, tj. 12 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

Indeks 10 wskaźników wyprzedzających (Leading Economic Indicators, „LEI”) poprawił się lipcu o 0,1 proc., jest to jednak mniej niż się spodziewano lecz lepiej niż w czerwcu, kiedy miał miejsce jego spadek.

Rozczarował sierpniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który stracił 7,7 pkt., podczas gdy spodziewano się wzrostu o 7,5 pkt. Wzrósł natomiast o 2 pkt. indeks NY Empire State, odzwierciedlający sytuację gospodarczą w regionie Nowego Jorku, oparty na wynikach ankiety przeprowadzonej wśród tamtejszych menedżerów.

Polecamy serwis: Inwestycje

Nie zważają uwagi inwestorzy na pogarszającą się sytuację w Chinach, gdzie widać oznaki przegrzania rynku nieruchomości a indeks PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 pkt. - bezpośrednie inwestycje w tym kraju były w lipcu o blisko 30 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK