| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Finanse przedsiębiorstw zdrowieją

Finanse przedsiębiorstw zdrowieją

Pierwsza połowa br. przyniosła poprawę wyników finansowych przedsiębiorstw. Wynik finansowy netto wzrósł w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku o 6%  - podał GUS.

Relatywnie wysoki (o 2,7 proc.), był wzrost kosztów, co powoduje, że rentowność na podstawowej działalności jest niższa niż na koniec czerwca 2009 r. Przyczyną tego są przede wszystkim wyższe koszty zużycia materiałów - firmy coraz więcej płacą za komponenty do produkcji. To potwierdza, że inne rynki także budzą się powoli do życia i zwiększają popyt na surowce i materiały.

Polecamy: Co można zyskać na leasingu konsumenckim

Przedsiębiorstwa w pierwszych 6 miesiącach nie tylko nie zadłużyły się, ale wręcz zakończyły ten okres dodatnim wynikiem na działalności finansowej. Potwierdzają to także dane NBP o rosnących do czerwca 2010 r. depozytach firm i zmniejszaniu się ich zadłużenia (w lipcu ta tendencja uległa nieznacznej zmianie). Oznacza to, że przedsiębiorstwa średnie i duże nie rozpoczęły w pierwszej połowie 2010 r. większych inwestycji. Wskazuje na to również płynność gotówkowa, która na koniec czerwca 2010 r. była ciągle bardzo wysoka (37,5 proc.). Jednak ta wysoka płynność wskazuje, że przedsiębiorstwa akumulują kapitał przygotowując się zapewne do inwestowania. Pytanie, kiedy to nastąpi, pozostaje niestety otwarte" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw był wyższy niż w czerwcu 2009 r. o 2 mld zł. To nie jest mistrzostwo świata, tym bardziej, że odsetek firm, które zakończyły pierwsze 6 miesięcy stratami finansowymi był niestety o 1,5 pkt proc. większy niż w tym samym okresie 2009 r. Na dodatek poziom strat przypadających na jedną firmę jest istotnie wyższy niż w 2009 r. Widać, że firmy ciągle jeszcze mają problemy ze stanięciem na nogi po osłabieniu gospodarczym.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK