| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wolny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw

Wolny wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw

Lipiec br. przyniósł niewielki wzrost przeciętnego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw o 0,9 % w stosunku do czerwca. Jednocześnie wzrosło zatrudnienie. 

W ujęciu rocznym zwiększyło się o 2,1 proc. i wyniosło 3433,32 zł - podał GUS. Natomiast zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,349 mln osób i wzrosło w stosunku do czerwca o 0,3 proc., a w odniesieniu do lipca 2009 r. było wyższe o 1,4 proc. „ Zatrudnienie rośnie już od kwietnia, co oznacza, że powoli wychodzimy ze spowolnienia gospodarczego" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Zatrudnienie, co prawda powoli, ale rośnie. Jeszcze w I kwartale br. było niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu i maju firmy zatrudniały już więcej pracowników niż przed rokiem.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

„Dane, które opublikował GUS potwierdzają wnioski z badań, które PKPP Lewiatan przeprowadziła na początku roku. Wynikało z nich, że w 2010 r. tylko 18 proc. firm planowało zwiększyć zatrudnienie. Bardziej optymistycznie spoglądały w przyszłość firmy małe i średnie, mniej skłonne do zatrudniania nowych pracowników były mikroprzedsiębiorstwa i duże firmy" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

„Nasze pensje rosną natomiast coraz wolniej, ale w dalszym ciągu w tempie wyższym od wskaźnika inflacji. Z badań Lewiatan wynika, że 42 proc. firm, w tym 55 proc. przedsiębiorstw dużych, 45 proc. małych i średnich i 29 proc. mikro- planowało w 2010 r. podniesienie płac. To nie będą jednak podwyżki równe dla wszystkich. Na większe pieniądze mogą liczyć tylko pracownicy kluczowi, specjaliści ważni dla firmy, w której pracują" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »