| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny dóbr i usług rosną

Ceny dóbr i usług rosną

W lipcu 2010 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w stosunku do czerwca o 0,2%. Jednakże w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku były wyższe o 2%. Ustabilizowały się ceny paliw.

Eksperci resortu gospodarki oczekują, iż spadek cen w sierpniu 2010 r. powinien się kształtować podobnie jak w miesiącu poprzednim tj. na poziomie 0,2 proc. Obniżka cen żywności będzie ich zdaniem nieznacznie mniejsza niż odnotowana w lipcu. Spodziewają się natomiast nieznacznego wzrostu cen paliw, co przyczyni się do podrożenia transportu. Ograniczony zaś powinien zostać wzrost cen usług w rekreacji, kulturze, gastronomii i hotelarstwie.

Według Ministerstwa Gospodarki roczny wskaźnik wzrostu cen w sierpniu powinien utrzymać się na poziomie 2 proc. We wrześniu oczekiwane jest z kolei przyśpieszenie inflacji, jednakże powinno się ono utrzymać poniżej celu inflacyjnego RPP. Głównym źródłem niepewności będą ceny żywności oraz zmiany kursu złotego.

Polecamy: Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika miał spadek cen żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (1,3 proc.). Stabilne (na poziomie ubiegłego miesiąca) były natomiast ceny dóbr i usług związanych z wyposażeniem mieszkań i prowadzeniem gospodarstw domowych, a także w sektorze łączności i edukacji. Najszybciej rosły zaś ceny towarów i usług związanych z rekreacją, kulturą, gastronomią oraz hotelarstwem. Miało to związek ze wzrostem cen usług turystycznych w kraju i za granicą.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piątek

Ekspert ds. Systemów Finansowych w firmie Armony Sp. z o.o.. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowości Finansów i Zarządzania im. Romualda Kudlińskiego. Posiada dwunastoletnie doświadczenie zdobyte w firmie Sage sp. z o.o. w działach: Testów, Księgowości oraz Wsparcia Technicznego Produktu. Wspiera swą wiedzą konsultantów Armony w obszarze Jednolitego Pliku Kontrolnego i różnic kursowych w systemach Symfonia, Symfonia ERP oraz enova365. Obsługa techniczna modułów: Finanse i Księgowość Mała Księgowość Środki Trwałe Analizy Finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK