| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny dóbr i usług rosną

Ceny dóbr i usług rosną

W lipcu 2010 r. ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w stosunku do czerwca o 0,2%. Jednakże w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku były wyższe o 2%. Ustabilizowały się ceny paliw.

Eksperci resortu gospodarki oczekują, iż spadek cen w sierpniu 2010 r. powinien się kształtować podobnie jak w miesiącu poprzednim tj. na poziomie 0,2 proc. Obniżka cen żywności będzie ich zdaniem nieznacznie mniejsza niż odnotowana w lipcu. Spodziewają się natomiast nieznacznego wzrostu cen paliw, co przyczyni się do podrożenia transportu. Ograniczony zaś powinien zostać wzrost cen usług w rekreacji, kulturze, gastronomii i hotelarstwie.

Według Ministerstwa Gospodarki roczny wskaźnik wzrostu cen w sierpniu powinien utrzymać się na poziomie 2 proc. We wrześniu oczekiwane jest z kolei przyśpieszenie inflacji, jednakże powinno się ono utrzymać poniżej celu inflacyjnego RPP. Głównym źródłem niepewności będą ceny żywności oraz zmiany kursu złotego.

Polecamy: Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika miał spadek cen żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (1,3 proc.). Stabilne (na poziomie ubiegłego miesiąca) były natomiast ceny dóbr i usług związanych z wyposażeniem mieszkań i prowadzeniem gospodarstw domowych, a także w sektorze łączności i edukacji. Najszybciej rosły zaś ceny towarów i usług związanych z rekreacją, kulturą, gastronomią oraz hotelarstwem. Miało to związek ze wzrostem cen usług turystycznych w kraju i za granicą.

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK