| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy eksportują więcej

Firmy eksportują więcej

GUS podał, że pierwsze półrocze br. cechuje się wynoszącym 4,78 mld euro deficytem handlowym. Jednocześnie eksport wzrósł względem tego samego okresu w roku poprzednim o 19,2%, a import o 17,6%.

W czerwcu wzrósł także mocno eksport i nowe zamówienia w przemyśle niemieckim. „To bardzo dobre informacje dla naszych eksporterów i gospodarki" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Informacje, które napłynęły z Niemiec o prawie 30 proc. wzroście nowych zamówień w przemyśle (już trzeci miesiąc z rzędu) oraz wyższej dynamice eksportu pozwalają optymistycznie spoglądać na drugą połowę roku w naszej gospodarce. Słabsze euro bardzo pozytywnie oddziałuje na sytuację gospodarczą i eksport państw Unii Europejskiej. Korzysta też na tym nasza gospodarka, dla której Niemcy są największym partnerem handlowym. Przed polskimi firmami, które są już obecne na rynku niemieckim, a także tymi, które dopiero planują tam ekspansję, otwierają się nowe możliwości.

W pierwszym półroczu 2010 r. w handlu zagranicznym nieznacznie spadł udział eksportu do Niemiec z 26,6 proc. do 25,6 proc., wzrósł natomiast eksport do krajów rozwijających się. To pokazuje, że polskie firmy w okresie spowolnienia gospodarczego skutecznie szukają rynków zbytu w innych państwach.

Polecamy: Mity o zakładaniu własnej firmy

Co ważne, dynamika eksportu była wyższa niż dynamika importu. A to oznacza, że wzrost PKB w pierwszych 6 miesiącach 2010 r. był wzmocniony nie tylko wzrostem konsumpcji, ale także eksportu netto. W sytuacji, gdy inwestycje ciągle nie wpływają na wzrost gospodarczy, dodatni wpływ eksportu netto na PKB jest nie do przecenienia" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK