| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prezydent o gospodarce

Prezydent o gospodarce

Prezydent w wygłoszonym orędziu zapowiedział wspieranie inicjatyw służących gospodarce. Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie?

"Prezydent powinien zabiegać o poparcie społeczne dla trudnych reform. Budując dla nich sprzyjający klimat może ułatwić naprawę finansów publicznych, służby zdrowia czy systemu emerytalnego. Te sfery gospodarki trzeba bowiem reformować z udziałem opozycji, partnerów społecznych, wykorzystując dialog i negocjacje" - komentuje Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Prezydent zapowiedział, że chce powszechnego dostępu do pomocy prawnej, zwłaszcza dla ludzi ubogich. Zdaniem PKPP Lewiatan prezydent powinien pójść jeszcze dalej i powołać koalicję na rzecz budowy systemu tworzenia prawa, która opracowałaby zasady tworzenia dobrego prawa, w tym prawa gospodarczego, nie wymagającego ciągłych nowelizacji, jednoznacznego i zrozumiałego dla użytkowników. Prawo wadliwe krępuje ręce przedsiębiorców, naraża ich na wysokie koszty, a niekiedy prowadzi do bankructw. Poprawa jakości ustaw i przepisów to jedno z najważniejszych wyzwań w Polsce. Bez rozwiązania tego problemu trudno będzie poszerzać zakres wolności i reformować gospodarkę.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził także w orędziu, że trzeba inwestować w infrastrukturę, utrzymywać w ryzach finanse publiczne i zwiększać nakłady na badania naukowe. W opinii Lewiatana prezydent powinien patronować reformie finansów publicznych, ale samo żonglowanie liczbami, wysokością deficytu nie przyniesie efektów. Stan finansów publicznych jest bowiem arytmetycznym, księgowym wynikiem nieefektywnych systemów: zabezpieczenia społecznego, podatkowego, opieki zdrowotnej, edukacji, sprawiedliwości, nieefektywnej administracji, ubogiego rynku pracy, złego stanu dróg, kolei i braku powszechnego dostępu do szerokopasmowego internetu, nadmiaru regulacji w gospodarce czy niedokończonej prywatyzacji.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK