| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prezydent o gospodarce

Prezydent o gospodarce

Prezydent w wygłoszonym orędziu zapowiedział wspieranie inicjatyw służących gospodarce. Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie?

"Prezydent powinien zabiegać o poparcie społeczne dla trudnych reform. Budując dla nich sprzyjający klimat może ułatwić naprawę finansów publicznych, służby zdrowia czy systemu emerytalnego. Te sfery gospodarki trzeba bowiem reformować z udziałem opozycji, partnerów społecznych, wykorzystując dialog i negocjacje" - komentuje Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Prezydent zapowiedział, że chce powszechnego dostępu do pomocy prawnej, zwłaszcza dla ludzi ubogich. Zdaniem PKPP Lewiatan prezydent powinien pójść jeszcze dalej i powołać koalicję na rzecz budowy systemu tworzenia prawa, która opracowałaby zasady tworzenia dobrego prawa, w tym prawa gospodarczego, nie wymagającego ciągłych nowelizacji, jednoznacznego i zrozumiałego dla użytkowników. Prawo wadliwe krępuje ręce przedsiębiorców, naraża ich na wysokie koszty, a niekiedy prowadzi do bankructw. Poprawa jakości ustaw i przepisów to jedno z najważniejszych wyzwań w Polsce. Bez rozwiązania tego problemu trudno będzie poszerzać zakres wolności i reformować gospodarkę.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził także w orędziu, że trzeba inwestować w infrastrukturę, utrzymywać w ryzach finanse publiczne i zwiększać nakłady na badania naukowe. W opinii Lewiatana prezydent powinien patronować reformie finansów publicznych, ale samo żonglowanie liczbami, wysokością deficytu nie przyniesie efektów. Stan finansów publicznych jest bowiem arytmetycznym, księgowym wynikiem nieefektywnych systemów: zabezpieczenia społecznego, podatkowego, opieki zdrowotnej, edukacji, sprawiedliwości, nieefektywnej administracji, ubogiego rynku pracy, złego stanu dróg, kolei i braku powszechnego dostępu do szerokopasmowego internetu, nadmiaru regulacji w gospodarce czy niedokończonej prywatyzacji.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK