| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak polskie firmy pokonały kryzys

Jak polskie firmy pokonały kryzys

Ministerstwo Gospodarki ocenia, iż determinacja, elastyczność i zmiany w otoczeniu działalności firm były jednym z czynników ułatwiających ich funkcjonowanie w trudnych warunkach gospodarczych.

Raport resortu gospodarki obrazuje sytuację rodzimych firm w 2009 r., a więc w dobie ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego. Tegoroczne opracowanie ekspertów resortu pokazuje, jak polscy przedsiębiorcy walczyli ze spowolnieniem i jak ich działania wpływały na całą gospodarkę.

Zdaniem autorów raportu, chociaż kryzys ekonomiczny dał o sobie znać również w Polsce, to na uwagę zasługuje 1,8-proc. wzrost PKB, który sprawił, że byliśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej. Duża w tym zasługa przedsiębiorców, którzy nie ulegli pesymistycznym nastrojom, choć znacznie ograniczyli inwestycje.

Polecamy: Jak założyć własna firmę

Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników w 2009 r. odnotowały jednoprocentowy wzrost przychodów z całokształtu działalności. Z kolei koszty pozostały praktycznie na poziomie z 2008 r., co skutkowało poprawą wyników finansowych: brutto – o 17 proc., a netto o 22 proc., przy czym najlepsze wyniki zanotowały duże firmy.

W 2009 r. liczba nowo zarejestrowanych podmiotów wyniosła prawie 350 tys., a więc najwięcej od 2000 r. Jednocześnie znacząco wzrosła liczba podmiotów wyrejestrowanych, na co zasadniczy wpływ miała aktualizacja rejestru REGON, wynikająca z wprowadzenia nowej klasyfikacji PKD 2007. Liczba przedsiębiorstw aktywnych wzrosła w stosunku do roku 2008 r., przy czym ich struktura pod względem rozmiaru nie zmieniła się. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich działających firm.

Źródło: Minsterstwo Gospodarki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK