| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku

Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku

Jeżeli UE nie zgodzi się na utrzymanie w Polsce stawek 0% VAT na niektóre książki i czasopisma specjalistyczne i 3% VAT na nieprzetworzone artykuły spożywcze, to jest możliwe wprowadzenie na te artykuły stawki 5% VAT. Ponadto jest szansa na utrzymanie stawki 7% VAT odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 16317 Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – przypomniał w piśmie z 22 lipca 2010 r., że podstawą obowiązującego w Unii Europejskiej systemu podatku VAT są przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Dyrektywa ta upoważnia państwa członkowskie UE do stosowania jednej lub dwóch stawek obniżonych VAT, których wysokość nie może być niższa niż 5%.

Uzyskane przez Rzeczpospolitą Polską w traktacie akcesyjnym okresowe wyjątki od tej zasady, dotyczące m.in. dostawy niektórych książek i czasopism specjalistycznych (stawka 0% VAT) oraz dostawy nieprzetworzonych środków spożywczych (stawka 3% VAT), obowiązują do dnia 31 grudnia 2010 r.

Co prawda Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z prośbą o przedłużenie możliwości stosowania ww. stawek po 31 grudnia 2010 r.

Jednak uzyskanie tego przedłużenia nie będzie łatwe, bo wymaga zmiany dyrektywy i zgody wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Dlatego, na wypadek jeżeli nie uda się uzyskać przedłużenia stosowania stawek 0% i 3%, Minister Finansów rozważa nowelizację ustawy o VAT i wprowadzenie stawki obniżonej w wysokości 5%, w stosunku do dostawy książek i czasopism specjalistycznych oraz dostawy nieprzetworzonych artykułów spożywczych.

Co do kwestii opodatkowania VAT artykułów dziecięcych Minister Finansów przypomniał, odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce już obecnie opodatkowane są stawką obniżoną 7% (art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 45 i 47 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jednak stosowanie przez Polskę stawki obniżonej do ww. towarów spowodowało skierowanie przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy o naruszenie przepisów wspólnotowych.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej prezentuje stanowisko wskazujące na możliwość stosowania obniżonej stawki VAT na przedmiotowe towary.

W wydanej opinii rzecznik generalny Trybunału poparł polskie stanowisko w tej sprawie, co pozwala mieć nadzieję na pozytywny dla Polski wyrok. Co prawda opinie rzeczników nie są wiążące dla sędziów Trybunału, jednak najczęściej treść wyroku jest zbieżna z opinią rzecznika generalnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK