| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Coraz więcej ofert pracy dla absolwentów uczelni wyższych

Coraz więcej ofert pracy dla absolwentów uczelni wyższych

Z końcem lipca pracodawcy opublikowali w największych serwisach rekrutacyjnych ponad 17 tys. propozycji zatrudnienia, skierowanych do osób z wykształceniem wyższym. W internetowej giełdzie pracy infopraca.pl liczba tych ofert przekracza 8 tys. co stanowi 33 proc. spośród wszystkich 24,5 tys. propozycji na stronach infoPraca.pl. Ponad 60 proc. z nich adresowana jest do kandydatów po studiach magisterskich, natomiast 28 proc. to oferty skierowane do inżynierów. Pozostałe 12 proc. to z kolei propozycje dla absolwentów studiów podyplomowych z tytułem naukowym.

Pracodawcy poszukują głównie inżynierów, architektów, prawników, handlowców, księgowych, specjalistów ds. HR, technologów produkcji, lekarzy oraz farmaceutów. Najwięcej (ponad 18 proc.) wolnych etatów oferują pracodawcy z branży IT. Pracę w tym sektorze mogą znaleźć programiści, administratorzy sieci, analitycy, wdrożeniowcy i sprzedawcy. 12 proc. ofert pochodzi od pracodawców z sektora budowlanego, natomiast 11 proc. dotyczy branży produkcyjnej. 10 proc. to propozycje opublikowane przez pracodawców z branży finansowej oraz z HR. Zaledwie 9 proc. to oferty przeznaczone dla kadry zarządzającej.

W podziale na województwa, dominującymi pod względem liczby ofert dla osób z wyższym wykształceniem są mazowieckie oraz dolnośląskie. W odniesieniu do stanowisk menedżerskich najwięcej propozycji oferuje aglomeracja warszawska z przewagą od kilku do kilkudziesięciu procent w stosunku do Poznania, Krakowa czy Wrocławia.

Większość przedsiębiorstw z optymizmem spogląda na drugą połowę roku. Z ostatnich badań Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP wynika, że 44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu obrotów. Natomiast 24 proc. z nich planuje wzrost zatrudnienia, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Zobacz wzory umów o pracę

Najwyższe wynagrodzenia dla kandydatów z wyższym wykształceniem oferują pracodawcy z branży jak IT, farmacji, finansów oraz handlu. Z analizy ofert opublikowanych w infopraca.pl wynika iż specjalista ds. IT może liczyć na średnie uposażenie w wysokości 5 000 zł brutto, handlowiec 6 500 zł brutto, natomiast kierownik apteki na 7 000 zł brutto.

Znaczenie lepiej opłacane są stanowiska kierownicze. Kandydatom na takie posady pracodawcy oferują wynagrodzenie przerastające cztero lub nawet pięciokrotnie średnią krajową, tyczy się to szczebli kierowniczych od dyrektora w górę.
W przypadku większości ofert adresowanych do osób z wyższym wykształceniem posiadających minimum 3 letnie doświadczenie zawodowe w danej branży.

Większość pracodawców wychodzi z założenia, że idealny kandydat ma mieć dobre wykształcenie i jak najdłuższe doświadczenie. Najlepiej, gdy kandydat już na odbył staż zawodowy, próbował rozkręcić własną firmę czy posiada dodatkowe certyfikaty ukończenia kursów – dodaje Aneta Matysek z infoPraca.pl.

Z informacji GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2010 roku wśród osób posiadających wykształcenie wyższe, aktywnych zawodowo było 80 proc. W grupie ponad 1,8 mln bezrobotnych, absolwenci uczelni wyższych stanowią zaledwie 5,3 proc. Największe bezrobocie panowało wśród grupy osób z wykształceniem gimnazjalnym oraz podstawowym – 19,8 proc. 

Źródło: infoPraca.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »