| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozliczanie strat w PIT według Ministra Finansów

Rozliczanie strat w PIT według Ministra Finansów

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania strat przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Okresem rozliczeniowym w PIT jest rok kalendarzowy. W przypadku niektórych zdarzeń gospodarczych jest to jednak zbyt krótki okres, aby można było uwzględnić ich faktyczny ekonomiczny skutek.

Przykładowo jeżeli w jednym roku podatnik ponosi znaczne koszty związane z uruchomieniem źródła przychodów (np. działalności gospodarczej), to nawet jeżeli już w następnym roku osiąga zysk, to nie zmienia faktu, że tak naprawdę w okresie tych dwóch lat podatkowych efektem ekonomicznym jest ujemne saldo prowadzonej działalności.

Dlatego ustawodawca wprowadził do ustawy regulacje, na mocy których możliwe jest odliczanie poniesionej w roku podatkowym straty od dochodów z tego źródła przychodów w kolejnych latach podatkowych.

W ten sposób po części chociaż uwzględniona zostaje specyfika ciągłości podejmowanej działalności zarówno gospodarczej, jak i każdej innej działalności zarobkowej.

W konsekwencji stosownie do art. 9 ust. 2, 3 i 6 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Polecamy: serwis VAT

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Rozliczeniu zatem podlega strata poniesiona ze źródła przychodów, stanowiąca różnicę pomiędzy sumą przychodów a sumą kosztów poniesionych z tego źródła w roku podatkowym. Strata ta jest odliczana w następnych pięciu latach podatkowych od dochodów uzyskanych z tego samego źródła.

Możliwość odliczenia straty według zasad przewidzianych w powołanym przepisie dotyczy dochodów nie tylko z kapitałów pieniężnych, ale także dochodów z pozostałych źródeł.

Polecamy: serwis Koszty

Niedopuszczalne jest rozliczenie straty w następujących przypadkach:

1) jeżeli powstała ona z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, tj. m.in. nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów;

2) ze źródeł przychodów, z których dochody wolne są od podatku dochodowego.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 16490 – sejm.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK