| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gospodarka Chin zaczyna zwalniać

Gospodarka Chin zaczyna zwalniać

Proces globalizacji spowodował, że problemy ekonomiczne, niczym pandemia, przenoszą się z jednego kraju na drugi. Po Stanach Zjednoczonych, które zażegnały prawdopodobnie widmo katastrofy, nadeszła pora na gospodarkę Chin. Azjatycki tygrys, który do tej pory dobrze znosił światowe spowolnienie gospodarcze, zaczyna niedomagać.

Gospodarka chińska rozwijała się w II kwartale br. w tempie 10,3 proc. r/r, zatem wolniej niż w I kwartale, kiedy wzrost wyniósł 11,9 proc. r/r. Do 13,7 proc. w czerwcu wobec 16,5 proc. w maju spadło tempo wzrostu produkcji przemysłowej Chin. Niewielki spadek tempa wzrostu odnotowano też w sprzedaży detalicznej, które wyniosło w 18,3 proc. r/r. Do 2,9 proc. zmniejszyła się czerwcowa inflacja konsumencka, wobec 3,1 proc. w maju. Rozczarował ostatni odczyt indeksu aktywności gospodarczej PMI dla chińskiego przemysłu, który w spadł z 52,7 pkt. w maju do 50,4 pkt. w czerwcu. Jest to poważne ostrzeżenie, bowiem zejście tego wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt. oznacza wejście recesję.

Nie najlepsze wieści napłynęły również z Japonii, gdzie w maju tempo wzrostu produkcji przemysłowej było o 5,5 punktu procentowego mniejsze niż w kwietniu. Pogarsza się wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych w Japonii – w kwietniu wyniósł 31,6 proc., natomiast w maju 25,4 proc. Na plus należy odnotować poprawę w II kwartale indeksów Tankan, jednak w dalszym ciągu dla branż pozaprzemysłowych odczyt jest ujemny a dla przemysłu odnotowano wzrost z -14 pkt. do +1 pkt. (k/k). Niestety, majowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających był o 3 pkt. niższy niż w kwietniu. Największym jednak problemem Japonii jest ogromne zadłużenie sięgające dwukrotności PKB. Rozwiązaniu problemów Kraju Kwitnącej Wiśni nie sprzyja trudna sytuacja polityczna i społeczna.

Polecamy: Wskaźniki i stawki

Z kolei na Antypodach spadło zaufanie wśród biznesmenów, a czerwcowy wskaźnik wzrostu sprzedaży samochodów liczony w skali roku spadł z 16,4 proc. do 8,2 proc. Australia może się jednak poszczycić niską stopą bezrobocia, która wyniosła w czerwcu 5,1 proc.

Zobacz także: Słabe dane z Chin popsuły nastroje na rynkach

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK