| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy od 2011 roku zdrożeje żywność, książki i mieszkania

Czy od 2011 roku zdrożeje żywność, książki i mieszkania

Tylko do końca 2010 roku obowiązują obniżone stawki VAT na żywność, książki i mieszkania. Jeżeli Komisja Europejska nie zgodzi się na przedłużenie stosowania tych niższych stawek VAT, to od 2011 roku Polska będzie musiała stosować wyższe stawki, czyli 7% zamiast 3% na żywność i 22% zamiast 7% na mieszkania i usługi remontowo-budowlane dotyczące mieszkań.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 15591 w tej sprawie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski stwierdził, że system podatku VAT w Unii Europejskiej podlega harmonizacji.
Oznacza to, że państwa członkowskie UE zobowiązane są do przestrzegania zgodności krajowych przepisów w zakresie podatku VAT z regulacjami wynikającymi z prawa wspólnotowego (podstawą obowiązującego w UE systemu podatku VAT są przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej). 

Zgodnie z zapisami ww. dyrektywy dostawa towarów i świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT są co do zasady opodatkowane wg stawki podstawowej, natomiast państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w zał. III do ww. dyrektywy.

Uzyskane przez Polskę w traktacie akcesyjnym okresowe derogacje (wyłączenia stosowania stawek podstawowych) dotyczące podatku VAT (przedłużone w wyniku bardzo trudnych negocjacji w 2007 r. na kolejne 3 lata) w zakresie:
1) stawki 0% VAT na dostawę książek i czasopism specjalistycznych,
2) stawki 7% VAT na dostawę przed pierwszym zasiedleniem budynków mieszkalnych oraz świadczenie usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych wykraczających poza budownictwo społeczne,
3) stawki 3% VAT w odniesieniu do dostawy środków spożywczych,
- obowiązują do dnia 31 grudnia 2010 r.

Minister wyjaśnił, że dyrektywa 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej nie przewiduje trybu występowania państw członkowskich o przedłużenie derogacji akcesyjnych w zakresie stawek VAT. Zatem jedyną możliwością przedłużenia derogacji byłaby zmiana tej dyrektywy.

Polecamy: serwis PIT

Inicjatywa legislacyjna w zakresie zmiany dyrektywy przysługuje wyłącznie Komisji Europejskiej, dlatego Minister Finansów, mając na względzie m.in. kwestie społeczne wynikające z wygasania ww. derogacji, wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby stosowanie przez Polskę derogacji w ww. zakresie również po 31 grudnia 2010 r. 

Polecamy: serwis VAT

Mając jednakże na uwadze duże trudności z uzyskaniem okresowego przedłużenia ww. derogacji w 2007 r. (zmiana dyrektywy wymaga zgody wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej), trudno jeszcze wyrokować o tym, jaka zostanie przez Komisję Europejską podjęta decyzja.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK