| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak uzyskać pożyczkę na zmniejszenie zużycia energii

Jak uzyskać pożyczkę na zmniejszenie zużycia energii

Zarówno małe i średnie firmy mogą wnioskować do Agencji Rozwoju Przemysłu o pożyczki w celu zrealizowania przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną.

Pożyczki będą udzielane ze środków funduszu zarządzanego przez ARP na podstawie porozumienia zawartego z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Regulamin funduszu przewiduje m.in. możliwość inwestowania w wysokosprawne silniki i napędy elektryczne, energooszczędne systemy oświetlenia i sprężonego powietrza. W zakresie wykorzystania ciepła uwzględnione zostały kotły do wytwarzania pary, odwadniacze i energooszczędne systemy gospodarowania parą oraz systemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Pożyczki przeznaczone mogą być również na zakup systemów zarządzania środowiskiem oraz systemów oznakowań ekologicznych, związanych z ochroną środowiska przed negatywnymi skutkami produkcji i zużycia energii. Za pieniądze z pożyczki będzie można kupić także narzędzia, urządzenia i systemy informatyczne służące poprawie efektywności energetycznej i racjonalnemu zarządzaniu energią.

O udzielenie pożyczki mogą występować mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna jej wielkość wynosi 300 tys. zł, a wkład własny nie może być niższy niż 10 proc. wnioskowanej kwoty. Spłata pożyczki może nastąpić w okresie do 48 miesięcy, a jej oprocentowanie wyliczane jest na podstawie stopy bazowej określanej przez Komisję Europejską (w czerwcu 2010 r. wynosiła ona 4,49 proc.). Oprocentowanie bazowe jest powiększone o marżę, która zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej ustalana jest indywidualnie dla każdego projektu w zależności od sytuacji finansowo-ekonomicznej wnioskodawcy oraz proponowanych zabezpieczeń i powinna wynosić od 1 do 4 proc.

Polecamy: Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Zabezpieczeniem pożyczki może być hipoteka na nieruchomości, przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy na środkach trwałych lub zapasach, zastaw na udziałach, cesja z kontraktu, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym lub weksel in blanco w wysokości nie niższej niż 150 proc. kwoty udzielanej pożyczki. Jeśli zainteresowanie pożyczkami będzie duże, ARP zapowiada zwiększenie funduszu. Więcej informacji na stronie internetowej ARP S.A. – www.arp.com.pl.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK