| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie spadło w czerwcu

Bezrobocie spadło w czerwcu

Stopa bezrobocia w czerwcu br. obniżyła się do 11,6 proc. z 11,9 proc. odnotowanych w maju – prognozuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. „W czerwcu ubyło ok. 50 tys. bezrobotnych. Wszystko wskazuje na to, że już jesienią bezrobocie spadnie do ok. 11 proc.”– ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W miesiącach letnich dużo nowych pracowników wchłonie budownictwo, które odrabia zaległości po długiej zimie i klęsce powodzi. W tym okresie tradycyjnie rośnie też popyt na inne prace sezonowe, np. w rolnictwie. To będzie sprzyjało zwiększaniu zatrudnienia. Jeśli jeszcze produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna utrzymają dotychczasową dynamikę wzrostu, to jest szansa, że bezrobocie obniży się jeszcze bardziej. O sytuację na rynku wewnętrznym jestem więc spokojna.
O tym natomiast jakie bezrobocie będziemy mieli na koniec roku zadecyduje sytuacja gospodarcza u naszych partnerów z Unii Europejskiej. 

Polecamy serwis Urlopy

Jeżeli uda się tam utrzymać, mimo wysokich deficytów budżetowych i wdrażanych pakietów oszczędnościowych, lekki trend wzrostowy to bezrobocie w końcu roku będzie dalej spadać. Więcej towarów bowiem sprzedadzą na rynkach unijnych nasi eksporterzy, a co za tym idzie będą zatrudniać nowych pracowników. Eksporterom sprzyja też osłabienie euro do dolara, bo oznacza zwiększenie eksportu, np. Niemiec, w którym mają udział polskie firmy jako dostawcy różnych komponentów.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »