| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dane podatników będą bezpieczniejsze

Dane podatników będą bezpieczniejsze

Rozpatrywany przez Sejm projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ma zwiększyć bezpieczeństwo danych chronionych tajemnicą skarbową. Informacje, rozproszone obecnie w 401 bazach urzędów skarbowych, zostaną zgromadzone w jednym centralnym rejestrze.

Obecny system jest nieefektywny i kosztowny, a potrzebę jego zmiany postulowano już od lat. Obecnie, w związku z powstawaniem Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, powstaną możliwości techniczne centralnego gromadzenia danych – wynikających z deklaracji podatkowych – w celach analityczno-sprawozdawczych.

Dzięki temu bezpieczeństwo tych danych, przetwarzanych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych oraz tajemnic ustawowo chronionych, w tym tajemnicy skarbowej, znacząco wzrośnie. Warto ponadto przypomnieć, że Minister Finansów – jako organ podatkowy – jest już obecnie uprawniony do wglądu do danych i akt chronionych tajemnicą skarbową, a Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz partnerzy społeczni nie kwestionowali dopuszczalności proponowanych zmian. 

Potrzebę zmian w tym kierunku wyraził też Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia z dnia 20 listopada 2002 r. sygn. akt K 41/02 wskazał, że „Aparat podatkowy nie wytworzył (…) właściwego systemu przetwarzania danych, ich odpowiedniego agregowania oraz przesyłania między organami tych samych i różnych szczebli. W tym tkwi słabość efektywności jego działania, a nie w braku narzędzi pozwalających na uzyskanie informacji.” 

Polecamy: VAT 2010

Polecamy: Podatki 2010

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie opisanych rozwiązań ma szczególne znaczenie dla usprawnienia i zwiększenia efektywności administracji podatkowej i bazuje na doświadczeniach nowoczesnych administracji skarbowych w innych krajach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »