| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dane podatników będą bezpieczniejsze

Dane podatników będą bezpieczniejsze

Rozpatrywany przez Sejm projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ma zwiększyć bezpieczeństwo danych chronionych tajemnicą skarbową. Informacje, rozproszone obecnie w 401 bazach urzędów skarbowych, zostaną zgromadzone w jednym centralnym rejestrze.

Obecny system jest nieefektywny i kosztowny, a potrzebę jego zmiany postulowano już od lat. Obecnie, w związku z powstawaniem Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, powstaną możliwości techniczne centralnego gromadzenia danych – wynikających z deklaracji podatkowych – w celach analityczno-sprawozdawczych.

Dzięki temu bezpieczeństwo tych danych, przetwarzanych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych oraz tajemnic ustawowo chronionych, w tym tajemnicy skarbowej, znacząco wzrośnie. Warto ponadto przypomnieć, że Minister Finansów – jako organ podatkowy – jest już obecnie uprawniony do wglądu do danych i akt chronionych tajemnicą skarbową, a Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz partnerzy społeczni nie kwestionowali dopuszczalności proponowanych zmian. 

Potrzebę zmian w tym kierunku wyraził też Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia z dnia 20 listopada 2002 r. sygn. akt K 41/02 wskazał, że „Aparat podatkowy nie wytworzył (…) właściwego systemu przetwarzania danych, ich odpowiedniego agregowania oraz przesyłania między organami tych samych i różnych szczebli. W tym tkwi słabość efektywności jego działania, a nie w braku narzędzi pozwalających na uzyskanie informacji.” 

Polecamy: VAT 2010

Polecamy: Podatki 2010

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie opisanych rozwiązań ma szczególne znaczenie dla usprawnienia i zwiększenia efektywności administracji podatkowej i bazuje na doświadczeniach nowoczesnych administracji skarbowych w innych krajach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK