| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nastroje konsumentów pogorszyły się

Nastroje konsumentów pogorszyły się

W czerwcu br. znacznie pogorszyły się nastroje konsumenckie. Może to mieć wpływ na spowolnienie w najbliższych miesiącach dynamiki zakupów indywidualnych – podał Główny Urząd Statystyczny.

To politycy ponoszą winę za pogorszenie nastrojów wśród konsumentów -  ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.  Nie widzę innych powodów tak złych nastrojów konsumenckich wśród gospodarstw domowych. Nie obawiają się one utraty pracy, bo w maju zatrudnienie w ujęciu rocznym zwiększyło się o 0,5 proc. Rosną też wynagrodzenia, które w maju były o 4,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, przy inflacji 2,2 proc. r/r.

Polecamy serwis Mała firma

Niepokój wśród gospodarstw domowych zasiali politycy, którzy w kampanii wyborczej używają argumentów, które nie służą budowaniu zaufania i stabilności. A to dotyczących prywatyzacji służby zdrowia, zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, czy gruntownej reformy emerytur mundurowych. A przecież jeżeli takie rozwiązania – podniesienie wieku emerytalnego i reforma systemu emerytalnego służb mundurowych - zostaną wprowadzone, to tylko dla nowo wchodzących na rynek pracy. Wszystko to powoduje, że ludzie zaczynają z niepokojem spoglądać w przyszłość mimo, że ich sytuacja materialna się poprawia. Widać więc, że w dalszym ciągu nie wyzwoliliśmy się od wpływu polityki na gospodarkę, co jest zjawiskiem wysoce negatywnym– komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »