| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja mocno w górę

Produkcja mocno w górę

W maju br. produkcja przemysłowa wzrosła o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w stosunku do kwietnia była wyższa o 2 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była w maju o 2,3 proc. wyższa niż w 2009 r. i o 17,6 proc. wyższa w stosunku do kwietnia - podał Główny Urząd Statystyczny.

To już siódmy miesiąc z rzędu wzrostu produkcji przemysłowej. W maju wręcz wystrzeliła ona w górę. Widać, że nawet powódź nie była w stanie zakłócić tego pozytywnego trendu. Nieco gorzej radziło sobie budownictwo, szczególnie podmioty budujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej. To akurat zły sygnał, oznacza bowiem, że inwestycje drogowe i generalnie – infrastrukturalne – nie ruszyły jeszcze po zimie.

Największy wpływ na eksplozję produkcji przemysłowej mają rosnące zapasy i eksport. Firmy odbudowują zapasy, bo wierzą, że sytuacja gospodarcza w drugiej połowie 2010 roku i w przyszłym roku będzie się systematycznie poprawiać. Ten proces już się rozpoczął, bowiem to zapasy były najistotniejszym komponentem wzrostu PKB w I kwartale 2010 r.
Wyraźnie ruszyła gospodarka niemiecka, w której wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu przekroczył 13 proc. A trzeba pamiętać, że ponad 50 proc. naszego eksportu do Niemiec to komponenty do produkcji. Przyspieszenie w Niemczech to zatem szansa na wzrost eksportu, która jak widać po wynikach produkcji przemysłowej w Polsce w maju, jest konsekwentnie wykorzystywana przez polskie firmy. 

Polecamy serwis Mała firma

Coraz wyższy jest eksport chemikaliów i komputerów, dobrze radzi sobie branża motoryzacyjna. Na razie nie odbudował się jeszcze eksport w branży maszyn i urządzeń oraz mebli. Myślę jednak, że wkrótce i te branże wyjdą na plus.
Wszystko wskazuje więc na to, że nasza gospodarka weszła na ścieżkę szybkiego wzrostu, a to oznacza, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 3 proc.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK