| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wielka dziura w finansach nam nie grozi

Wielka dziura w finansach nam nie grozi

Według informacji Ministerstwa Finansów deficyt budżetu państwa na koniec maja wyniósł 32,14 mld zł, co stanowiło 61,6 proc. planu na bieżący rok zapisanego w ustawie budżetowej. Niepokoi, że o 62 proc. wzrosły w pierwszych pięciu miesiącach 2010 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Ekspert jest zdania, że nie grozi nam wielka dziura w finansach, chociaż sytuacja budżetu jest gorsza niż po kwietniu. Dochody są nieco niższe niż planowano. Dobrze, że mniejsze niż zakładano w harmonogramie są też wydatki kasy państwa. W maju przyśpieszyły przychody z podatków pośrednich, głównie VAT. W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrost wyniósł aż 6,1 proc., w kwietniu były to tylko 3,5 proc.

- Może to oznaczać ożywienie konsumpcji i coraz większe zakupy gospodarstw domowych. Cieszy fakt, że wydatki na obsługę długu krajowego i zagranicznego utrzymują się na tym samym poziomie co przed rokiem - tłumaczy.

Martwić muszą natomiast dochody z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ są aż o jedną czwartą niższe niż przed rokiem. To świadczy, że przedsiębiorstwa nadal odczuwają skutki kryzysu gospodarczego.

- Dodajmy, że dochody z podatku PIT także są niższe o 9 proc. w porównaniu w ubiegłem rokiem. Drastycznie z kolei wzrosły dopłaty do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowią one już 16,5 proc. wydatków budżetowych. Rok temu było to tylko 10,2 proc – kontynuuje Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Podatki.wieszjak.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »