| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inflacja spada

Inflacja spada

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w maju o 2,2 proc. wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W porównaniu do kwietnia wzrosły o 0,3 proc. Utrzymuje się więc wciąż zgodna z oczekiwaniami tendencja obniżania się tempa inflacji. Nie widać też na razie oznak, by w najbliższym czasie miało się coś w tej kwestii zmienić.

Ekonomiści spodziewali się inflacji na poziomie 2,3 proc., zaś Ministerstwo Finansów prognozowało, że wyniesie ona 2,1 proc.

Najbardziej dynamicznie, bo aż o 8,1 proc., zwiększyły się koszty związane z transportem. To skutek niemal 17 proc. zwyżki cen paliwa. O 3,4 proc. wzrosły koszty użytkowania mieszkania, z uwzględnieniem ceny energii.

Dość wyraźnie zwiększają się też ceny w restauracjach i hotelach. W maju były wyższe niż przed rokiem o 3,2 proc. Sporo, bo o 3 proc. zwiększyły się też nasze wydatki związane ze zdrowiem. Tradycyjnie już mniej płacimy za odzież i obuwie. Ich ceny spadły w porównaniu do maja ubiegłego roku o 4,1 proc. O 1,5 proc. staniały usługi związane z łącznością.

W porównaniu do kwietnia najbardziej wzrosły ceny towarów i usług związanych z transportem. Były one wyższe o 1 proc., zaś o 0,7 proc. zwiększyły się ceny żywności.

W tej grupie aż o 12,9 proc. podrożały owoce. Spodziewano się większego wzrostu cen produktów spożywczych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wzrosną one bardziej w czerwcu. Może to spowodować, że wskaźnik inflacji nieco zahamuje obserwowaną od kilku miesięcy tendencję spadkową.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »