| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w prawie karnym

Zmiany w prawie karnym

Wzmocnienie pozycji ofiary przestępstwa, upowszechnienie kar nieizolacyjnych, czy efektywne przeciwdziałanie przestępstwom seksualnym popełnionych na szkodę małoletnich - to niektóre ze zmian, które wprowadziła obowiązująca od 8 czerwca 2010 roku tzw. Duża Nowelizacja Kodeksów Karnych.

Projekt został uchwalony w dniu 5 listopada 2009 i ma m.in. na celu dostosowanie przepisów do standardów określonych w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, oraz do przepisów prawa wynikających z członkowstwa Polski w Unii europejskiej.

Jedną ze zmian wprowadzonych do Kodeksu Karnego (art.10 § 2 k.k.) jest możliwości penalizacji nieletniego za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem.

Zmiany obejmują również zasady nadzwyczajnego złagodzenia kary: jeżeli czyn jest zagrożony jest co najmniej karą 25 lat pozbawienia wolności, stosując nadzwyczajne złagodzenie kary sąd będzie musiał orzec karę nie krótszą niż 8 lat pozbawienia wolności (od 8 do 15 lat).

Doprecyzowana została kwestia obrony koniecznej. W sytuacji gdy osoba odpierająca atak przekroczyła granice obrony koniecznej, będąc pod wpływem strachu, lub wzburzenie nie będzie podlegać karze.

Niepodleganie karze uzasadni odmowę wszczęcia postępowania, albo umorzenia, a co za tym idzie osoba broniąca się będzie osobą niekaraną (poprzednio po odstąpieniu od wymierzenia kary - co w rozumieniu prawa jest równoznaczne ze skazaniem za przestępstwo, informatyzacja o skazaniu była odnotowana w KRK). Takie rozwiązanie ma zapobiec stygmatyzacji osoby broniącej się w granicach obrony koniecznej.

Podwyższone są także grzywny - z 360 do 540 stawek dziennych. Celem tych zmian jest skłonienie sądów do częstszego stosowania kary grzywny.

W ramach instytucji kary zamiennej wprowadzono możliwość wymierzenia kary ograniczenia wolności w wymiarze do 2 lat ( a nie jak poprzednio 1 rok) zamiast kary pozbawienia wolności.

Więcej: Nowelizacja Kodeksów Karnych

Polecamy: Sprawy karne Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »