| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska w pełni wykorzystuje fundusze norweskie

Polska w pełni wykorzystuje fundusze norweskie

- Wszystkie środki przyznane Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego zostały zakontraktowane. Na realizację ponad czterystu projektów oraz grantów blokowych zostało przeznaczono blisko 530 mln euro poinformował Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Otwierając spotkanie roczne w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego wiceminister zaznaczył, że resort obecnie pracuje  nad tym, by zakontraktowane fundusze jak najlepiej wykorzystać. Skupia się przede wszystkim na monitorowaniu realizowanych projektów, zwłaszcza w zakresie ich terminowości i poprawności wydatkowania środków.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z uzupełnioną o najnowsze dane prezentacją sprawozdań rocznych z wdrażania Mechanizmów w 2009 roku. Według stanu na koniec kwietnia 2010 r. podpisano z beneficjentami 409 umów o dofinansowanie na kwotę 435 mln euro. Zakończono realizację rzeczową 114 projektów, a 52 z nich zostało formalnie zamkniętych. Ponadto, zawarto około 900 umów w ramach grantów blokowych. Beneficjentom i operatorom grantów blokowych wypłacono blisko 260 mln euro.

- Coraz większe kwoty płatności w kolejnych kwartałach 2009 oraz od początku 2010 roku świadczą o znaczącym postępie w wydatkowaniu środków z Mechanizmów. To m.in. efekt pakietu usprawnień przyjętego podczas spotkań z przedstawicielami Państw Darczyńców - podkreśliła Małgorzata Zalewska, zastępca dyrektora departamentu programów pomocowych i pomocy technicznej MRR.

Na bieżąco prowadzony jest także monitoring projektów. W 2009 roku skontrolowano blisko połowę z nich. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

- Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały, że projekty realizowane są zgodnie z założeniami i wytycznymi. Wszelkie rozbieżności wyjaśniamy na bieżąco - powiedziała Małgorzata Wierzbicka dyrektor Departamentu Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej MRR. Omówiono również stan wdrażania grantów blokowych oraz kwestię oszczędności pojawiających się w projektach, które wynoszą obecnie około 17 mln euro.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze stroną polską i stanu wdrażania mechanizmów. Wyniki Polski, w porównaniu z innymi państwami, które korzystają tej formy wsparcia, są bardzo dobre – podsumował Anders Erdal, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii.

MRR/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK