| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska w pełni wykorzystuje fundusze norweskie

Polska w pełni wykorzystuje fundusze norweskie

- Wszystkie środki przyznane Polsce w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego zostały zakontraktowane. Na realizację ponad czterystu projektów oraz grantów blokowych zostało przeznaczono blisko 530 mln euro poinformował Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

Otwierając spotkanie roczne w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego wiceminister zaznaczył, że resort obecnie pracuje  nad tym, by zakontraktowane fundusze jak najlepiej wykorzystać. Skupia się przede wszystkim na monitorowaniu realizowanych projektów, zwłaszcza w zakresie ich terminowości i poprawności wydatkowania środków.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z uzupełnioną o najnowsze dane prezentacją sprawozdań rocznych z wdrażania Mechanizmów w 2009 roku. Według stanu na koniec kwietnia 2010 r. podpisano z beneficjentami 409 umów o dofinansowanie na kwotę 435 mln euro. Zakończono realizację rzeczową 114 projektów, a 52 z nich zostało formalnie zamkniętych. Ponadto, zawarto około 900 umów w ramach grantów blokowych. Beneficjentom i operatorom grantów blokowych wypłacono blisko 260 mln euro.

- Coraz większe kwoty płatności w kolejnych kwartałach 2009 oraz od początku 2010 roku świadczą o znaczącym postępie w wydatkowaniu środków z Mechanizmów. To m.in. efekt pakietu usprawnień przyjętego podczas spotkań z przedstawicielami Państw Darczyńców - podkreśliła Małgorzata Zalewska, zastępca dyrektora departamentu programów pomocowych i pomocy technicznej MRR.

Na bieżąco prowadzony jest także monitoring projektów. W 2009 roku skontrolowano blisko połowę z nich. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

- Wyniki przeprowadzonych kontroli wykazały, że projekty realizowane są zgodnie z założeniami i wytycznymi. Wszelkie rozbieżności wyjaśniamy na bieżąco - powiedziała Małgorzata Wierzbicka dyrektor Departamentu Programów Pomocowych i Pomocy Technicznej MRR. Omówiono również stan wdrażania grantów blokowych oraz kwestię oszczędności pojawiających się w projektach, które wynoszą obecnie około 17 mln euro.

- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze stroną polską i stanu wdrażania mechanizmów. Wyniki Polski, w porównaniu z innymi państwami, które korzystają tej formy wsparcia, są bardzo dobre – podsumował Anders Erdal, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii.

MRR/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »