| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W czerwcu nabór wniosków o dotacje dla wiejskich mikrofirm

W czerwcu nabór wniosków o dotacje dla wiejskich mikrofirm

Pod koniec czerwca br. rusza nabór wniosków o finansowe wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw działających na wsiach i w małych miasteczkach. O kwotę od 100 do 300 tys. zł mogą starać się zarówno firmy, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność.

Na wiejskie mikroprzedsiębiorstwa czeka w tym roku ponad 307 mln euro. W ubiegłym roku miały do dyspozycji zbliżoną kwotę, ale wykorzystano ją zaledwie w kilkunastu procentach.

W tym roku unijne fundusze, przyznawane w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, powinny zostać lepiej zagospodarowane. Taką przynajmniej mają nadzieję przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – instytucji odpowiedzialnej za podział tychże pieniędzy. Chcąc bowiem zachęcić wiejskie mikrofirmy do sięgnięcia po bezzwrotną dotację, złagodziły jedno z podstawowych kryteriów – liczbę nowotworzonych miejsc pracy, od której uzależniona jest wysokość dotacji.

O 100 tys. zł mogą starać się już osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli stworzą dwa miejsca pracy, kwota wsparcia wzrasta do 200 tys. zł, a w przypadku trzech lub więcej miejsc pracy – do 300 tys. złotych. W ostatnim naborze wiejskie mikroprzedsiębiorstwa musiały zobowiązać się do stworzenia większej liczby nowych miejsc pracy – w przypadku maksymalnej kwoty dotacji chodziło o minimum pięć etatów.

Złagodzenie kryteriów powinno przełożyć się na większą liczbę wniosków o wsparcie, trudno jednak powiedzieć, czy będzie ich rzeczywiście dużo, czy tylko trochę więcej. Zobowiązania dotyczące stworzenia i utrzymania miejsc pracy są zawsze ryzykowne dla małych firm, a dobie kryzysu – szczególnie trudne. Pojawiło się jednak jeszcze nowe udogodnienie. 

Polecamy: Finanse.wieszjak.pl

Otóż od tego roku beneficjenci działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” mogą występować o zaliczki w wysokości połowy wsparcia przyznanego przez ARiMR. Do tej pory pieniądze wypłacano tylko na zasadzie refundacji, co oznaczało konieczność wyłożenia środków własnych, a tym samym już na wstępie wykluczało szereg firm, które takimi środkami nie dysponowały. Niestety, w kolejnych naborach zaliczki wypłacane beneficjentom nie będą mogły przekroczyć 20 proc. przyznanej pomocy.

Dlatego przedsiębiorcy, którzy myślą o dotacji, a nie mają oszczędności lub dostępu do kredytu, powinni złożyć wniosek w tegorocznym naborze. Za rok będzie znowu trudniej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK