| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec maja 2010 roku 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu, czyli była niższa o 0,3 pkt proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt (z 10,9 do 10,7 proc.). W maju bezrobocie było niższe we wszystkich województwach – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści spodziewali się poprawy, jednak PKB rośnie zbyt wolno, by mówić o stabilizacji.

- Takiej poprawy na rynku pracy oczekiwaliśmy. Na razie jednak PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały - komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

- Warto zaznaczyć, że w okresie od stycznia do maja br. spadek bezrobocia wyniósł 0,7 proc. i był najniższy w ostatnich ośmiu latach, z wyjątkiem 2009 roku, gdzie bezrobocie nawet wzrosło. To świadczy o tym, że wiele przedsiębiorstw jeszcze nie do końca wierzy w przyśpieszenie naszej gospodarki - kontynuuje ekspert.

I dodaje, że na razie PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały. Dlatego, po kilku miesiącach spadku, należy spodziewać się jesienią znowu jej wzrostu. Dopóki bowiem nie będziemy się rozwijali przynajmniej w tempie 3-4 proc. rocznie, znaczące obniżenie stopy bezrobocia będzie niemożliwe.

- Wpływ na rynek pracy w maju i kolejnych miesiącach będą miały czynniki jednorazowe, przede wszystkim powódź. Ich wiarygodne oszacowanie jest na razie trudne. Można przypuszczać, że prace interwencyjne związane z walką ze skutkami powodzi mogą mieć widoczny udział w obniżeniu bezrobocia - podkreśla Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK