| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec maja 2010 roku 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu, czyli była niższa o 0,3 pkt proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt (z 10,9 do 10,7 proc.). W maju bezrobocie było niższe we wszystkich województwach – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści spodziewali się poprawy, jednak PKB rośnie zbyt wolno, by mówić o stabilizacji.

- Takiej poprawy na rynku pracy oczekiwaliśmy. Na razie jednak PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały - komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

- Warto zaznaczyć, że w okresie od stycznia do maja br. spadek bezrobocia wyniósł 0,7 proc. i był najniższy w ostatnich ośmiu latach, z wyjątkiem 2009 roku, gdzie bezrobocie nawet wzrosło. To świadczy o tym, że wiele przedsiębiorstw jeszcze nie do końca wierzy w przyśpieszenie naszej gospodarki - kontynuuje ekspert.

I dodaje, że na razie PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały. Dlatego, po kilku miesiącach spadku, należy spodziewać się jesienią znowu jej wzrostu. Dopóki bowiem nie będziemy się rozwijali przynajmniej w tempie 3-4 proc. rocznie, znaczące obniżenie stopy bezrobocia będzie niemożliwe.

- Wpływ na rynek pracy w maju i kolejnych miesiącach będą miały czynniki jednorazowe, przede wszystkim powódź. Ich wiarygodne oszacowanie jest na razie trudne. Można przypuszczać, że prace interwencyjne związane z walką ze skutkami powodzi mogą mieć widoczny udział w obniżeniu bezrobocia - podkreśla Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK