| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > RPO o zmianach instytucji ubezwłasnowolnienia

RPO o zmianach instytucji ubezwłasnowolnienia

Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich  wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kształtu instytucji ubezwłasnowolnienia w polskim systemie prawnym.

W związku z licznymi sygnałami dochodzącymi do RPO odnośnie niewłaściwej ochrony praw osób ubezwłasnowolnionych wystąpił on do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem ustosunkowanie się do kwestii przedstawionych w piśmie.

W przedmiotowym dokumencie podniósł kwestię automatycznego pozbawienia osób ubezwłasnowolnionych prawa do głosowania, nie stosując różnicowania ze względu na materialnoprawne przesłanki ubezwłasnowolnienia jak i bez względu na jego całkowitość lub częściowość. Kwestie podnoszone przez zastępcę RPO w przedmiotowym zakresie wydają się być o tyle aktualne, iż 20 maja 2010r.

Polecamy: Spółki.wieszjak.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie przez Węgry art. 3 Protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podkreślając tym samym że całkowity zakaz głosowania przez osoby częściowo ubezwłasnowolnione, bez względu na ich aktualny stan zdrowia, jest trudny do zaakceptowania.

Zdaniem zastępcy RPO ubezwłasnowolnienie i wiążące się z nim ograniczenie praw publicznych wywiera istotne skutki w sferze konstytucyjnych praw politycznych osób ubezwłasnowolnionych, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Strasburskiego, jak i licznymi aktami prawnymi o zasięgu europejskim i krajowym, co z kolei jest sygnałem o potrzebie zmiany przyjętego w Polsce modelu ubezwłasnowolnienia.

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK