| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrasta popyt zagraniczny

Wzrasta popyt zagraniczny

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. w porównaniu z ubiegłem rokiem wyniósł 2,1 proc., wobec 2,4 proc. w kwietniu - szacuje Ministerstwo Finansów.

- Inflacja spada szybciej niż prognozowali eksperci, ale jest zgodna z celem inflacyjnym NBP. Bank centralny przewidywał, że zostanie on osiągnięty w II kwartale br.Projekt budżetu 2010 zakłada natomiast, że inflacja średniorocznawyniesie w tym roku 1 proc. Czy tak się stanie, zależy od tego jak będąsię zachowywały ceny w drugiej połowie roku - ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Ekspert zaznacza, że w maju nastąpił spadek indeksu PMI dla przemysłu do 52,2 pkt (pokazuje w jakiej kondycji są firmy). Podobną tendencję zaobserwowaliśmy także w innych krajach europejskich. Pamiętajmy jednak, że wskaźnik powyżej 50 pkt wskazuje na ożywienie gospodarcze. Warto podkreślić, że indeks PMI zaczyna odzwierciedlać wzrost popytu zagranicznego i słabnięcie popytu krajowego.

- To może oznaczać zasadniczą zmianę w stosunku do tego, co działo się w gospodarce w pierwszych miesiącach roku. GUS informował bowiem, że motorem napędowym gospodarki była wtedy konsumpcja indywidualna. Być może w najbliższych miesiącach koniunkturę gospodarczą będzie ponownie nakręcał głównie eksport - komentuje dr Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piątek

Ekspert ds. Systemów Finansowych w firmie Armony Sp. z o.o.. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowości Finansów i Zarządzania im. Romualda Kudlińskiego. Posiada dwunastoletnie doświadczenie zdobyte w firmie Sage sp. z o.o. w działach: Testów, Księgowości oraz Wsparcia Technicznego Produktu. Wspiera swą wiedzą konsultantów Armony w obszarze Jednolitego Pliku Kontrolnego i różnic kursowych w systemach Symfonia, Symfonia ERP oraz enova365. Obsługa techniczna modułów: Finanse i Księgowość Mała Księgowość Środki Trwałe Analizy Finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK