| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych

Spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w złotych, po raz pierwszy od sierpnia 2007 roku, spadło jednak poniżej 6 proc. Na spadek złożyło się obniżenie stopy WIBOR stopniowy spadek marż.

Mediana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w złotych na sumę 300 tys. (30 lat) spadła w maju br. do 5,86 proc. z 6,31 proc. jeszcze w kwietniu br. - wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Majowy poziom jest najniższy od sierpnia 2007 roku, czyli z okresu przed kryzysem. Wtedy przeciętne oprocentowanie wynosiło 5,95 proc.

Na spadek oprocentowania kredytów złożyło się obniżenie stopy WIBOR (3-miesięczny) z poziomu 5,2 proc. w sierpniu 2007 roku do 3,85 proc. obecnie (po drodze zbliżyła się jednak do 7 proc.), a także stopniowy spadek marż, jaki obserwujemy od IV kwartału ub.r. I kwartał tego roku był okresem wysypu decyzji obniżających marże w bankach i proces ten nadal jest kontynuowany. 

Polecamy: Kredyty.wieszjak.pl

O ile dwa miesiące temu można było mówić o pojedynczych bankach, które zdecydowały się ściąć marże poniżej 2 proc., to dziś przeciętna marża spadła już do 2 proc. Aż 10 banków w naszym zestawieniu oferuje już marżę poniżej 2 proc.

Najniższe stawki na rynku to 1,35 proc. (BZ WBK), 1,5 proc. (Alior) oraz 1,55 proc. (Getin Noble Bank). Najkorzystniejsze oferty zaczynają stopniowo przybliżać się do przeciętnych stawek sprzed kryzysu. W sierpniu 2007 roku, przeciętna marża wynosiła 1,1 proc.

Przy obecnym poziomie oprocentowania przeciętna rata kredytu na 300 tys. zł wynosi 1,772 tys. zł. W kolejnych miesiącach trzeba liczyć się z dalszym spadkiem marż. Jednocześnie rynek nie spodziewa się dużych zmian stopy WIBOR. Obecnie prognozuje wzrost stopy 3-miesięcznej do 4,06 proc. za pół roku. Przy założeniu, że marże nie uległyby zmianie, realizacja takiego scenariusza spowodowałaby wzrost raty kredytu z naszego przykładu do 1,810 tys. zł. 

Polecamy: Kalkulator rat kredytu Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK