| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy na niezmienionym poziomie

Stopy na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Nie zaskoczyło to ekonomistów, którzy zwracają uwagę na wciąż za mały wzrost przychodów firm. 

- Innej decyzji być nie mogło. Wzrost gospodarczy jest jeszcze słaby. Co prawda produkcja sprzedana przemysłu rośnie od sześciu miesięcy, rosną również wynagrodzenia i zatrudnienie, ale I kwartale br. przychody firm były wyższe tylko o 1 proc. -  ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Ekspert tłumaczy, że że firmy nie nabrały jeszcze siły. Ciągle nie podejmują decyzji o nowych inwestycjach.

- Podwyżka stóp procentowych mogłaby utrwalić to negatywne nastawienie przedsiębiorstw do inwestycji, co automatycznie osłabiłoby ich zdolności akumulacyjne i kredytowe oraz wpłynęło na zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego. Ponadto osłabła presja inflacyjna i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach ceny pozostaną pod kontrolą. Nie wiemy co prawda jakie konsekwencje dla inflacji będzie miała powódź, ale to czynnik krótkoterminowy - zaznacza dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Członkowie RPP wnikliwie też analizują, co dzieje się w Grecji, Portugalii czy Hiszpanii. Kryzys finansów publicznych w wielu krajach Unii Europejskiej może sprawić, że wzrost gospodarczy w całej UE będzie niższy niż prognozowano, a to miałoby negatywne konsekwencje dla naszej gospodarki.

- W tej sytuacji RPP nie może dodatkowo dławić wzrostu gospodarczego podwyżką stóp. Jestem przekonana, że do końca roku nie będą już zmieniane - dodaje ekspert.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK