| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe zasady dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym

Nowe zasady dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym

W lipcu br. zacznie obowiązywać ustawa, która umożliwi dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym. Na mocy tego dokumentu pozwy zbiorowe będzie można wytaczać przede wszystkim w sprawach o charakterze konsumenckim.

Z przepisów będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy o opcje walutowe.

Dzięki zmianie sądy okręgowe będą miały możliwość prowadzenia spraw wielu podobnych do siebie podmiotów, czy osób w jednym postępowaniu grupowym.

Według rządu, zaproponowane przepisy ułatwią dostęp do sądu w sytuacjach, gdy dochodzenie roszczeń w takim właśnie postępowaniu jest korzystniejsze dla zainteresowanego niż występowanie indywidualne na drogę sądową, np. w przypadku dochodzenia małych kwotowo roszczeń od jednego sprawcy szkody.

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Możliwość skorzystania z instytucji postępowania grupowego będzie mogła skorzystać grupa co najmniej 10 osób, które kierują podobne roszczenia do jednego podmiotu.

Przede wszystkim chodziłoby o sytuację, w której podmioty korzystały z usług jednego banku, leczyły się tym samym lekiem, czy uczestniczyły w jednej kolizji drogowej.

Z przepisów będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy o opcje walutowe, jeżeli sąd potwierdzi zasadność takiego typu postępowania.

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

Sąd wstępnie badając pozew zdecyduje, czy więź istniejąca między podmiotami daje możliwość połączenia ich w grupę i dopuszczenia do rozpoznania sprawy i odrzucić go, gdy stwierdzi brak okoliczności uzasadniających rozpoznanie sprawy w tym trybie. 

Więcej: Prawnik.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK