| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Są środki na realizację Programu Kapitał Ludzki

Są środki na realizację Programu Kapitał Ludzki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało o wykorzystaniu środków w komponencie regionalnym Programu Kapitał Ludzki.

Średni poziom kontraktacji środków na lata 2007-2013 w ramach komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki (PO KL) wynosi 39,5 proc., a najwyższy – 55,9 proc. osiągnęło województwo podkarpackie (według stanu na 14 maja 2010 roku).

Poniżej przedstawiamy informacje obrazujące poziom wykorzystania środków publicznych w odniesieniu do alokacji przyznanej na realizację Programu Kapitał Ludzki w regionach, w podziale na poszczególne województwa.

Łącznie w latach 2007-2010 wydatkowano ze środków publicznych kwotę blisko 6 mld zł (w tym ze środków budżetowych – 4 mld zł oraz ze środków Funduszu Pracy – 2 mld zł).

Polecamy: Fundusze unijne Wieszjak.pl

Kwoty planowane do wydatkowania w 2010 roku określone w Planach Działania opracowanych przez poszczególne samorządy województw oraz zgłaszane przez regiony na etapie opracowywania ustawy budżetowej znajdują w znacznej mierze pokrycie w kwotach przyjętych w budżecie państwa na 2010 r. Zabezpieczono w nim środki w części 34 – Rozwój regionalny oraz rezerwie celowej na łączną kwotę – 4,4 mld zł.

Obecny poziom wydatkowania środków w 2010 r., wynoszący 25,1 proc. budżetu rocznego (przy maksymalnym 42,5 proc. w przypadku województwa lubelskiego) oraz obowiązujące procedury budżetowe nie dają Ministrowi Rozwoju Regionalnego podstaw do podejmowania działań prowadzących do zwiększenia limitu dla żadnego z województw. Do wykorzystania w 2010 r. pozostaje nadal ponad 3,3 mld zł.

Przyczyny ewentualnych problemów w realizacji płatności w komponencie regionalnym Programu Kapitał Ludzki to m.in.:

  • niedoszacowanie zapotrzebowania na środki budżetu państwa przez poszczególne województwa;
  • zwiększona wartość zobowiązań wynikająca z nadkontraktacji środków w ramach konkursów ogłoszonych w 2009 r.;
  • brak możliwości wydatkowania środków niewykorzystanych z końcem 2009 r. w ramach tzw. środków niewygasających.

W celu uniknięcia ewentualnego deficytu środków na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki w 2010 r. instytucja zarządzająca programem na bieżąco monitoruje poziom wydatkowania środków przez samorządy województw.

W połowie roku dokonana zostanie analiza stopnia wydatkowania środków przez poszczególne województwa w kontekście ewentualnych przesunięć środków w ramach innych Programów. Umożliwi to zwiększenie łącznej kwoty środków dostępnych w budżecie państwa na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki.

W najbliższych miesiącach nie ma zagrożenia utraty płynności finansowej, zatem informacje dotyczące braku środków publicznych na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki są nieuzasadnione.

MRR/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK