REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poziom wody na Wiśle opada

REKLAMA

REKLAMA

Poziom wody na rzece Wiśle powoli opada, choć wały przeciwpowodziowe są nadal nasiąknięte wodą– powiedział Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej 20 maja br.

Zmniejszenie ilości opadów deszczu wpłynęło pozytywnie na sytuację hydrologiczną i poziom wód w rzekach. Z tendencji wzrostowej przeszliśmy na spadkową. Minister Jerzy Miller poinformował, że „Wisła od źródeł aż do Zawichostu na godzinę 5.00 rano wszędzie notowała spadki”. Poziom wód w rzekach w wielu miejscach się różni – u źródła nawet o 4/6 cm na 1 godzinę.

REKLAMA

W Zawichoście wynosi jedynie 1 cm na 3 godziny. Wisła powyżej Zawichostu przygotowuje się na falę powodziową, ale przyrosty wody w rzekach nie są tak duże, jak w poprzednich dniach. Taka sama sytuacja utrzymuje się we wszystkich dopływach zwłaszcza prawostronnej Wisły: Soła, Wskała, Uszwica, Dunajec, Wisłoka, Wisłok. Te wszystkie rzeki też obniżają swój poziom wód. „Lewostronne dopływy Wisły z obszaru województwa świętokrzyskiego: Nida, Czarna Nida notują spadki rzędu kilku centymetrów w ciągu godziny” – przekazał minister Miller.

Polecamy: Odszkodowania.wieszjak.pl

REKLAMA

Obniżone stany wód nie zmniejszają czujności służb. Na tym obszarze Wisła odnotowuje wysokie stany od trzech dni. Wały przeciwpowodziowe są nasiąknięte wodą i w związku z tym mało stabilne. Minister Miller zaapelował, by „nikt bez potrzeby nie wchodził na wały, nie wjeżdżał tam żadnym sprzętem, ponieważ nawet drobne wstrząsy w pobliżu wału mogą doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia”. Minister dodał, że „należy nadal zachować wielką ostrożność na wałach i w pobliżu wałów”.

Wojewoda śląski poinformował ministra spraw wewnętrznych, że w Czechowicach-Dziedzicach poziom wody na zalanych terenach obniżył się o około 1 metra. Opanowana jest sytuacja w Bieruniu. W Raciborzu także obniża się poziom wody na terenach zalanych. „To są wszystko bardzo dobre informacje. W Krakowie poradzono sobie z pęknięciem na obwałowaniu portu wodnego” – podkreślił szef MSWiA. Wczoraj doszło tam nad ranem do przecieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudna sytuacja występuje w Szczucinie (prawy wał Wisły na styku Małopolski i Podkarpacia), gdzie przecieka wał. W Gręboszowie w nocy doszło do przerwania wału na tzw. cofce. Rzeka Czarna, w powiecie staszowskim, w okolicy miejscowości Rybitwy zalała tamtejsze obszary. Pomoc miejscowej ludności jest udzielana na bieżąco przez wszystkie odpowiedzialne służby.

Amfibie są przegrupowywane z terenu województwa śląskiego wzdłuż biegu Wisły na następne tereny, które będą wymagać ciężkiego sprzętu do ewentualnej ewakuacji ludzi i mienia.

REKLAMA

Minister Jerzy Miller podkreślił, że „samorządy, które w zasobach ochotniczych straży pożarnych mają pompy szlamowe nadające się do pompowania brudnej wody z piwnic i z terenów zalanych, również przekazują między sobą ten sprzęt, który jest już u nich nie potrzebny, bo wykonał swoją pracę”.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przekazało do walki z powodzią cały swój sprzęt łącznie z załogami. Służby WOPR-u pomagają strażakom przy ewakuacji ludzi z terenów zalanych, zwłaszcza z obszaru rozlewiska pomiędzy Tarnobrzegiem, a Sandomierzem.Elektrownia w Połańcu i huta szkła w Sandomierzu nadal bronią się przed zalaniem.

Fala powodziowa przesuwa się wzdłuż Wisły w kierunku Warszawy. W Warszawie odbyła się narada, w trakcie której omawiane są wszystkie prace niezbędne na przygotowanie się stolicy na przyjście wysokiej fali powodziowej na rzece Wiśle.

Polecamy: Szkody majątkowe Wieszjak.pl

Także wojewoda lubelski przygotowuje się na przyjście wysokiej wody. Służby identyfikują wszystkie słabe strony obwałowań i wałów przeciwpowodziowych, obiekty szczególnie wrażliwe na zalanie i koncentrują wszystkie siły na wypadek ewentualnej konieczności ewakuacji ludzi.

Jerzy Miller podkreślił, że wczoraj rzeka San zderzyła się z falą powodziową Wisły. Jednak nie wpłynęła na przyrost wody w Wiśle. Wręcz przeciwnie nadmiar wody cofnął się do koryta Sanu. „W związku z czym, ten newralgiczny punkt na mapie hydrologicznej, przeszliśmy obronną ręką” – powiedział minister Jerzy Miller.

Szef MSWiA zaapelował do mieszkańców terenów zagrożonych, by w sytuacji zagrożenia korzystali z pomocy służb ratowniczych i ewakuowali się w bezpieczne miejsca.

W związku z trudną sytuacją hydrologiczną w kraju pracują wszystkie służby ratownicze, w tym funkcjonariusze PSP i OSP oraz Wojsko. Od początku intensywnych opadów i pierwszych zalań do teraz strażacy interweniowali około 14 tysięcy razy. Wszystkie służby są w gotowości na ewentualne ewakuacje mieszkańców z zalanych terenów. Służby korzystają ze specjalistycznego sprzętu: pływających transporterów, łodzi ratunkowych, pontonów, agregatów, ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, samochodów terenowych i śmigłowców.

MI/IN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA