| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski przemysł wychodzi na prostą

Polski przemysł wychodzi na prostą

Polski przemysł zaczyna sobie coraz lepiej radzić. W kwietniu br. produkcja przemysłowa odnotowała wzrost w stosunku do tego samego okresu 2009 roku.

W kwietniu br. produkcja przemysłowa wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w stosunku do marca br. była niższa o 9,1 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu o 6,1 proc. niższa niż przed rokiem i o 18 proc. wyższa w stosunku do marca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan zaznacza, że produkcja wzrasta już szósty miesiąc z rzędu, co świadczy o tym, że przemysł, który w 2009 roku został szczególnie dotknięty przez kryzys, zaczyna sobie coraz lepiej radzić. Wzrost produkcji nastąpił co prawda tylko w 23 na 34 działy (w marcu w 29 działach), ale to - podobnie jak niższa dynamika w stosunku do marca - efekt mniejszej liczby dni roboczych w kwietniu niż w marcu. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

- Cieszy fakt, że odradza się przetwórstwo przemysłowe, bo to ważny dział gospodarki, mocno dotknięty przez kryzys. Rośnie sprzedaż komputerów, wyrobów elektronicznych, wzrasta zapotrzebowanie na produkty chemiczne. Ciągle jednak w 11 działach przemysłu produkcja jest niższa niż w kwietniu 2009 roku. To znaczy, że jesteśmy dopiero na początku drogi wchodzenia na ścieżkę wzrostu gospodarczego - mówi ekspert.

Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, dodaje także, że spadek produkcji sprzedanej w dziale maszyn i urządzeń, który dużą część wyrobów wysyła na eksport, świadczy o tym, że nasi główni partnerzy handlowi jeszcze nie zwiększają zakupów. Kłopoty ze sprzedażą ma też branża meblowa, w której koniunktura zależy w dużym stopniu od odbiorców zagranicznych. Chociaż w tym przypadku zawiedli także klienci krajowi. Gospodarstwa domowe, w dobie kryzysu, ograniczyły bowiem zakupy mebli.

Natomiast wyniki budownictwa pozostają pod wpływem długiej i mroźnej zimy, która wstrzymała prace na wielu budowach. W kolejnych miesiącach należy się jednak spodziewać znacznego przyśpieszenia robót i odrobienia przez branżę strat z pierwszych miesięcy roku.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK