| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska liderem w delegowaniu pracowników

Polska liderem w delegowaniu pracowników

Nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia migrujących Polaków, które weszły w maju br. wydłużają do dwóch lat czas delegacji podlegającej ubezpieczeniu do ZUS wysyłanego zagranicę pracownika, w tym regulacje odnośnie delegowania pracowników. Te ostatnie kwestie są szczególnie istotne gdyż na tle innych krajów UE polscy przedsiębiorcy wyróżniają się liczbą delegacji swoich pracowników.

- Nowe przepisy wydłużają do dwóch lat czas delegacji podlegającej ubezpieczeniu do ZUS wysyłanego zagranicę pracownika. Warunkiem jest prowadzenie znaczącej części działalności w RP przez firmę delegującą oraz przynajmniej 1-miesięczny stosunek pracy z delegowanym pracownikiem udokumentowany opłaconą składką do ZUS - wyjaśnia Katarzyna Pawełek z firmy konsultingowej K&K Selekt specjalizującej się w delegowaniu pracowniczym.

Ruch w obrębie delegowania działa w dwie strony. Z danych MPiPS wynika, że delegacje Polaków do pracy na rzecz europejskich firm są popularne zwłaszcza w Niemczech, Belgii, Francji, Holandii i Szwecji. Rodacy zagranicą pracują zwłaszcza w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Natomiast cudzoziemcy oddelegowani do pracy w Polsce pochodzą w większości z Białorusi, Ukrainy, Chin, Korei i Tajlandii. Pracują przede wszystkim w branży budowlanej i przemyśle.

Polecamy: ZUS.wieszjak.pl

- W zakresie delegowania z i do Polski obserwujemy odmienne tendencje, które pokrywają się ze statystykami resortu pracy i ZUSu. Dotychczas bardzo popularne i w Polsce i za granicą wysyłanie Polaków na kontrakty, w 2009 roku zostało minimalnie przystopowane przez pogarszającą się sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem. Natomiast liczba obcokrajowców przyjeżdżających do pracy w RP wzrosła dwukrotnie w 2009 roku w porównaniu z 2008 rokiem - twierdzi Katarzyna Pawełek.

Delegowanie cudzoziemców do Polski opiera się na zasadach tzw. usługi eksportowej. W 2009 roku resort pracy uprościł zasady wydawania zezwoleń na pracę w Polsce realizowanej w ramach zagranicznej delegacji, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania krajowych przedsiębiorców takim sposobem pozyskania wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK