REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Greckie problemy zamieciono pod dywan

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy jedynie na krótko uwierzyli, że gotowość wpompowania w chore systemy ekonomiczne podupadających krajów Strefy Euro kwoty 750 miliardów euro zapobiegnie katastrofie.

Optymizmu starczyło na krótko, bowiem rozdawanie pieniędzy nigdy nie rozwiązuje problemu. Schorowane systemy socjalne będą dalej funkcjonować, a wzburzony lud powrócił do domów, lecz na jak długo?. Politycy „zamietli pod dywan” i mają teraz chwilę spokoju, a nawet mogą liczyć na reelekcję. Mówi się dużo o oszczędnościach, jednak jest druga strona medalu – ich wdrożenie spowolni wzrost gospodarczy. Gospodarka Eurolandu dopiero co rusza do przodu, wzrost PKB za I kwartał wyniósł zaledwie 0,2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2009 r.

REKLAMA

Nie dało się nabrać na takie posunięcie złoto. W ubiegłym tygodniu jego cena pobiła grudniowy rekord i zbliżyła się do poziomu 1250 dolarów za uncję.

REKLAMA

Jednak niektóre wskaźniki makroekonomiczne płynące z krajów Unii Europejskiej brzmią optymistycznie. W Wielkiej Brytanii produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 2 proc. Warto dodać, że produkcja przemysłowa Eurolandu wzrosła w tym samym miesiącu o 1,3 proc.

Marcowy bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych wykazał deficyt na poziomie 40 mld dolarów. Kwietniowe ceny eksportu wzrosły tam o 1,2 proc. m/m, a importu o 0,9 proc. Nie wiele spadła ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - jak podał Departament Pracy USA, w ubiegłym tygodniu złożono ich 444 tys.

Kwietniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4 proc. m/m natomiast produkcja przemysłowa o 0,8 proc. Na koniec ubiegłego tygodnia Uniwersytet Michigan opublikował wskaźnik nastrojów, którego wartość wyniosła 73,3 pkt i nieznacznie wzrosła w stosunku do kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wg szacunków GUS, w 2009 roku PKB w Polsce osiągnął wartość 1,34 bln zł, natomiast inflacja w kwietniu wyniosła 2,4 proc. Podaż pieniądza M3 była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

REKLAMA

Bieżący tydzień przynosi nam sporo istotnych wieści zza Oceanu. Będą one dotyczyć m.in. ilości rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na pracę w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane będą regionalne indeksy NY Empire State Index oraz Fed z Filadelfii. Indeks wskaźników wyprzedzających poda Conference Board.

Eurostat opublikuje dane o inflacji w Strefie Euro, natomiast firma Markit zapozna nas ze wstępnymi odczytami wskaźników aktywności PMI w przemyśle i usługach Eurolandu. Spodziewamy się również danych o bilansie handlu zagranicznego Eurolandu oraz inflacji. Instytut ZEW z Mannheim opublikuje ostatnią wartość indeksu nastrojów wśród niemieckich specjalistów z dziedziny finansów. 

Zobacz też serwis: Inwestycje

W naszym kraju zostaną podane informacje o saldzie rachunku bieżącego, wynagrodzeniach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej, inflacji bazowej oraz koniunkturze gospodarczej w maju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA