| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wypłata środków z IKE nie podlega PIT

Wypłata środków z IKE nie podlega PIT

Wypłata zgromadzonych środków z indywidualnego konta emerytalnego nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Dochody te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o PIT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2010 r. (nr IPPB2/415-72/10-2/AS).

Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która wpłacała pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne od 2004 roku, a w 2009 roku po ukończeniu 60 lat wypłaciła z tego konta ponad 6600 zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził w uzasadnieniu interpretacji, iż:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednak w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2009 roku wolne od podatku są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile spełnione są wszystkie warunki określone w tym przepisie oraz w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. 

Polecamy: serwis Ulgi

Warto wiedzieć, iż zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205 ze zm.) oszczędzający ma prawo do zwolnienia podatkowego w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, gdy na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych osoba fizyczna składa przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE oświadczenie, że:

1.nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową, z zastrzeżeniem art. 23, oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego albo

2.posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową, podając równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzając, że dokona ona wypłaty transferowej.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ww. ustawy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli osoba składająca oświadczenie osiągnęła wiek 55 lat, w oświadczeniu potwierdza również, że nie dokonała w przeszłości wypłaty środków zgromadzonych na IKE. Jak wynika z art. 34 ust. 1 pkt 4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku:

a.dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo

b.dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty;

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK