| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wypłata środków z IKE nie podlega PIT

Wypłata środków z IKE nie podlega PIT

Wypłata zgromadzonych środków z indywidualnego konta emerytalnego nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Dochody te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o PIT.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2010 r. (nr IPPB2/415-72/10-2/AS).

Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która wpłacała pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne od 2004 roku, a w 2009 roku po ukończeniu 60 lat wypłaciła z tego konta ponad 6600 zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził w uzasadnieniu interpretacji, iż:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jednak w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2009 roku wolne od podatku są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile spełnione są wszystkie warunki określone w tym przepisie oraz w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. 

Polecamy: serwis Ulgi

Warto wiedzieć, iż zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205 ze zm.) oszczędzający ma prawo do zwolnienia podatkowego w trybie i na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych wówczas, gdy na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE jednocześnie gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych osoba fizyczna składa przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE oświadczenie, że:

1.nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową, z zastrzeżeniem art. 23, oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego albo

2.posiada IKE prowadzone przez inną instytucję finansową, podając równocześnie nazwę tej instytucji i potwierdzając, że dokona ona wypłaty transferowej.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ww. ustawy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli osoba składająca oświadczenie osiągnęła wiek 55 lat, w oświadczeniu potwierdza również, że nie dokonała w przeszłości wypłaty środków zgromadzonych na IKE. Jak wynika z art. 34 ust. 1 pkt 4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku:

a.dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo

b.dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty;

Źródło: Ministerstwo Finansów

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK