| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrośnie sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Wzrośnie sprzedaż kredytów mieszkaniowych

Z przygotowanego przez KNF Raportu o sytuacji banków w 2009 r. wynika, że w obecnym roku wartość portfela kredytów mieszkaniowych wzrośnie o ponad 30 proc.

Niemal cały kredytowy zapał banków skierowany do gospodarstw domowych pójdzie w tym roku w finansowanie nieruchomości – wynika z „Raportu o sytuacji banków w 2009 r.”, przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. W części raportu dotyczącej perspektyw na 2010 r. banki spodziewają się, że wartość kredytów spłacanych przez gospodarstwa domowe wzrośnie w tym roku o 8 proc., czyli o 33 mld zł. Banki zaznaczają jednocześnie, że spodziewają się wzrostu portfela kredytów mieszkaniowych o 14 proc., a to oznacza skok o ponad 30 mld zł. Na pozostałe cele pozostanie więc niecałe 3 mld zł.

Zapowiedzi co do wzrostu portfela kredytów mieszkaniowych o ok. 30 mld zł oznaczają, że banki zamierzają pożyczyć w tym roku na zakupy na rynku nieruchomości o jedną czwartą więcej niż w 2009 r. Wówczas bowiem zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrosło o ok. 24 mld zł (po uwzględnieniu wahań kursowych).

Jak znikomą sumę pieniędzy banki przygotowują w tym roku na finansowanie spontanicznych pomysłów, telewizorów, komputerów czy uroczystości komunijnych, najlepiej pokazują zmiany portfela kredytów konsumpcyjnych z poprzednich lat. Dla porównania, w 2008 r. kredyty konsumpcyjne powiększyły się o 34 mld zł wobec 76 mld zł przyrostu kredytów mieszkaniowych (spory wpływ wzrostu kursu franka szwajcarskiego ponad 19 mld zł). W zeszłym roku portfel konsumpcyjny skoczył o 18 mld zł, podczas gdy mieszkaniowych przybyło 22,4 mld zł (byłoby o 1,8 mld zł więcej, gdyby nie spadek kursu franka, w stosunku do 2008 r.). 

Faktem jest, że aby utrzymać dotychczasowy poziom zadłużenia Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych, banki nie mogą siedzieć z założonymi rękami. Pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, długi na karcie, czy też ratalne mają to do siebie, że są szybko spłacane. Kredyt ten żyje kilka miesięcy, a najwyżej kilka lat. Potem, w przeciwieństwie do długodystansowych kredytów mieszkaniowych, znika z portfela. 

Zobacz też serwis: Kredyty

Widać jednak, że finansowanie konsumpcji zeszło na dalszy plan. Nie bez powodu. Banki dalej obawiają się wzrostu wartości kredytów zagrożonych gospodarstw domowych. Na ten rok szacują, że kwota 22,5 mld zł złych kredytów z końca 2009 r. powiększy się o ok. 18 proc., czyli o ok. 3,7 mld zł. Z tego, według banków, 1,1 mld zł może przypaść na kredyty mieszkaniowe. Większość kłopotów nadal będą więc sprawiać klienci obsługujący kredyty konsumpcyjne.

Wartość kredytów mieszkaniowych w I kwartale wzrosła do 217,6 mld zł. Z uwzględnieniem wahań kursowych zwiększyła się od początku roku o 4,6 mld zł. Do założonego planu sporo więc jeszcze brakuje. Kredytów konsumpcyjnych przybyło niecałe 0,5 mld zł. 

Kalkulator rat kredytu

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK