| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestorzy budowlani z Europy i Azji doceniają potencjał Polski

Inwestorzy budowlani z Europy i Azji doceniają potencjał Polski

Firmy budowlano-drogowe z Europy i Azji widzą w Polsce potencjał do robienia biznesu. Nic dziwnego skoro, jak podają analitycy, na 2010 rok do podziału na realizacje tego typu projektów jest pula w wysokości kilku miliardów Euro.

Dlatego zagraniczne firmy startują w konkursach na modernizację dróg i autostrad oraz przetargach ogłaszanych w ramach inwestycji związanych z przygotowaniami turnieju EURO 2012, czym irytują polskie firmy budowlane.

Ta zewnętrzna konkurencja wymusza min. obniżkę cen ofert przetargowych. Ponadto firmy zagraniczne są zazwyczaj międzynarodowymi gigantami z olbrzymim zapleczem kadrowym, finansowym, doświadczeniem i referencjami.

- Chińskie i hinduskie firmy z branży drogowej i budowlanej zintensyfikowały zainteresowanie polskimi projektami infrastrukturalnymi od momentu ogłoszenia Polski współorganizatorem turnieju EURO 2012 - twierdzi Katarzyna Pawełek z firmy K&K Selekt, będącej pełnomocnikiem grupy azjatyckich i hinduskich firm działających w branży budowlanej.

- W przeciwieństwie do innych firm zagranicznych nastawionych na konkurencję z polskimi firmami, nasi mocodawcy dążą do współpracy z naszymi krajowymi przedsiębiorcami -dodaje Katarzyna Pawełek. Przy takich projektach firmy azjatyckie występują w roli podwykonawców polskich firm, oferując pracę swoich wysoko-wykwalifikowanych pracowników i szybkie terminy wykonania robót.

Zlecenia realizowane przez firmy azjatyckie są potrójnie atrakcyjne dla polskich generalnych wykonawców. Po pierwsze są prowadzone w formie tzw. usługi eksportowej, czyli firma azjatycka deleguje swoich pracowników do Polski, co oznacza brak formalności obsługi kadrowo-płacowej, a wzajemne rozliczenia ograniczają się jedynie do comiesięcznej faktury.

Po drugie, zagraniczny podwykonawca gwarantuje wykonanie robót w przyspieszonych terminach dzięki wypracowanym wcześniej standardom pracy oraz doświadczeniu nabytemu na największym budowlanym rynku świata.

Po trzecie firmy, zwłaszcza z Chin, posiadają ogromne doświadczenie i "know how" zdobyte min. podczas przygotowań do olimpiady w Pekinie z 2008 roku. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie najnowocześniejszych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych przy realizacji naszych projektów infrastrukturalnych.

- Redukcja kosztów oraz zapewnienie wykonania w terminie robót to główne zalety modelu współpracy z azjatyckimi podwykonawcami na zasadzie usługi eksportowej. Do tego dochodzi jeszcze wymiana doświadczeń między firmami oraz możliwość pozyskania solidnych fachowców bez konieczności zatrudniania ich w polskiej firmie – podsumowuje Katarzyna Pawełek. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »