| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W spółce menadżerskiej nie rozliczysz się jak przedsiębiorca

W spółce menadżerskiej nie rozliczysz się jak przedsiębiorca

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 26 kwietnia 2010 r. uchwałę (sygn. akt II FPS 10/09), że wspólnicy spółki jawnej świadczącej usługi zarządzania przedsiębiorstwem nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, a zatem nie mogą też ustalać kosztów jak przedsiębiorcy.

W uchwale podkreślono, że usługi zarządcze świadczą w spółce jawnej konkretne osoby (menadżerowie), którymi są np. wspólnicy tej spółki. I to ci wspólnicy są podatnikami PIT, a nie spółka. Zatem tacy menadżerowie (wspólnicy spółki osobowej) mogą być opodatkowani tylko na podstawie art. 13 ust. 9 ustawy o PIT, a więc wg skali podatkowej i z ryczałtowymi kosztami (takimi jak w przypadku pracowników). Nie mają więc prawa np. do stawki liniowej i przywileju ustalania kosztów tak jak przedsiębiorcy.

Uchwała ta stoi w sprzeczności z wieloma orzeczeniami sądów administracyjnych, które nie widziały nic niezgodnego z prawem w rozliczaniu się spółek menadżerskich tak jak to robią wszystkie spółki osobowe prowadzące działalność gospodarczą. Niestety NSA uznał inaczej i należy się spodziewać, że ta uchwała wpłynie na orzecznictwo NSA i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Polecamy: Jak menadżer powinien opodatkować swój dochód

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK