| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kraje unijne będą więcej wiedzieć o swoich podatnikach

Kraje unijne będą więcej wiedzieć o swoich podatnikach

Pod koniec maja br. ministrowie finansów z krajów UE podpiszą protokół zmieniający konwencję dotyczącą wymiany informacji podatkowych.

Dzięki niej administracje podatkowe chcą ułatwić sobie wymianę danych o podatnikach zarabiających lub inwestujących w różnych krajach Unii.

To fragment międzynarodowej walki z unikaniem opodatkowania. OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i Rada Europy zgodziły się na aktualizację umowy międzynarodowej, której celem jest pomoc rządom w egzekwowaniu przepisów podatkowych.

Aktualizacja będzie miała formę protokołu zmieniającego konwencję o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Protokół zostanie otwarty do podpisu przy okazji corocznego spotkania ministrów w Paryżu w dniach 27 – 28 maja.

Michał Zdyb, partner podatkowy w ATAC Audytorzy i Partnerzy, wyjaśnia, że zgodnie z konwencją organy państw sygnatariuszy zobowiązane są do wymiany informacji (zarówno automatycznie, jak i spontanicznie), prowadzenia jednoczesnej kontroli podatkowej, udziału w kontroli podatkowej prowadzonej za granicą, pomocy w egzekucji oraz do dostarczania dokumentów.

Więcej: Kraje unijne chcą więcej wiedzieć o swoich podatnikach

Polecamy: Urząd skarbowy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK