REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pył wulkanu Eyjafjoell uderza w światową gospodarkę

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Przerwa w pracy żeglugi powietrznej, która trwa już od kilka dni uderza nie tylko w przewoźników i biura turystyczne. Pogrąża coraz liczniejsze gałęzie przemysłu na całym świecie.

O niewielkiej Islandii niedawno głośno stało się za sprawą jej kłopotów gospodarczych. Jeszcze głośniej było o niej słychać z powodu referendum, w którym obywatele tego kraju opowiedzieli się przeciw wypłacie odszkodowań rządom Wielkiej Brytanii i Holandii z tytułu strat związanych z bankructwem banku Icesave. Nikt nie spodziewał się, że o wiele większe perturbacje dotkną europejską gospodarkę ze strony islandzkiego wulkanu Eyjafjoell.

REKLAMA

Jego wybuch okazał się o wiele groźniejszy niż ekonomiczne perturbacje tego kraju. Chmura pyłu sparaliżowała ruch powietrzny w całej Europie a skutki okazały się o wiele poważniejsze, niż początkowo się wydawało.

REKLAMA

To pokazuje, jak wrażliwa na z pozoru niezbyt groźne zjawiska przyrodnicze potrafi być ekonomia sporego przecież kontynentu. Tym bardziej, że wciąż nie znajduje się ona w zbyt dobrej kondycji z powodu niedawnego kryzysu finansowego i związanego z nim załamania gospodarczego.

Trwająca już ponad pięć dni przerwa w transporcie lotniczym spowodowała poważne straty nie tylko przewoźników i biur turystycznych. Uderza w coraz liczniejsze gałęzie przemysłu na całym świecie. Według szacunków Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych IATA, straty linii lotniczych wynoszą co najmniej 1,7 mld dolarów.

Może to bardzo poważnie zagrozić wielu firmom, prowadzących tego typu działalność, z ewentualnym bankructwem włącznie. Trzeba przy tym pamiętać, że branża ta jeszcze nie tak dawno, w czasach, gdy o kryzysie gospodarczym nie było mowy, przeżywała ogromne kłopoty. Teraz wulkaniczny pył może ją zupełnie pogrążyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Komisja Europejska rozważa możliwość zezwolenia na udzielenie pomocy publicznej, ale jest niemal pewne, że bez takich posunięć przedsiębiorstwa te nie będą w stanie przetrwać. Wobec takiej perspektywy bledną niemałe przecież straty firm turystycznych, czy sieci hotelarskich.

Widać już teraz, co oznaczać może ograniczenie powietrznego transportu dla przemysłu i w jak odległych od Islandii i Europy miejscach mogą pojawić się tego konsekwencje. Widać również, jak wiele dziedzin produkcji i usług mogą dotknąć. Europa, a w szczególności Niemcy, są wciąż i jeszcze przez długi czas pozostaną, głównym eksporterem i odbiorcą ogromnej ilość wyrobów i surowców.

Nieoczekiwanie widoczne stają się konsekwencje lokalnego przecież zjawiska przyrodniczego dla globalnej gospodarki. Z braku części koncerny samochodowe nie tylko w Europie, ale i w Japonii zmuszone są wstrzymać produkcję. A przecież to tylko najbardziej spektakularne przykłady. Łańcuchy dostaw i kooperacji są o wiele bardziej rozległe, niż się na co dzień wydaje.

A skutki zakłóceń w ich funkcjonowaniu odczuwają tysiące firm różnej wielkości w różnych częściach świata. Prawdopodobnie skutki te będą widoczne statystycznie w wynikach gospodarek wielu krajów. Wypada tylko mieć nadzieję, że w niezbyt wielkiej skali. Pomoc publiczna znów będzie potrzebna, a przecież finanse wielu krajów są już i tak na granicy ekonomicznej wytrzymałości.

Na szczęście dla naszej gospodarki skutki nie będą aż tak bardzo dotkliwe, choć konsekwencje z pewnością poniesie LOT, biura turystyczne i hotelarze. Nasz przewoźnik jeszcze nie oszacował wysokości strat.

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA