| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy stawiają na elastyczną organizację czasu pracy

Firmy stawiają na elastyczną organizację czasu pracy

W co drugim polskim przedsiębiorstwie funkcjonuje elastyczna organizacja czasu pracy. Dzięki tego typu rozwiązaniom firmy mogą operować godzinami pracy tak, aby dostosować je do oczekiwań pracowników - wynika z badania European Companies Survey z 2009 roku.

Pod względem popularności elastycznego regulowania czasem pracy Polska znalazła się pośrodku europejskiej stawki. Choć wyprzedzamy niektóre kraje – m.in. Grecję, Włochy czy Portugalię – nadal daleko nam do liderów: Szwecji, Finlandii, Holandii. Jakie są tego przyczyny?

W krajach, w których niestandardowa organizacja czasu pracy jest powszechna, dużą rolę w ustalaniu harmonogramu odgrywają pracownicy. W Szwecji, gdzie „flexi” czas pracy występuje w 67 proc. przedsiębiorstw, ponad 2/3 pracowników posiada w tym zakresie pewną dawkę swobody.

Około 14 proc. decyduje na własną rękę, według którego „szablonu” chcą organizować swój czas pracy. Innym przedstawia się kilka opcji, spośród których wybierają tę, która jest dla nich najbardziej korzystna.

W Polsce proporcje wyglądają zupełnie inaczej. Niemal 80 proc. pracowników musi dostosować się do regulaminu ustalonego przez zatrudniającą ich firmę. Pełną swobodę w ustalaniu modelu organizacji czasu pracy ma niecałe 6 proc. zatrudnionych. Przywilej elastycznego regulowania godzinami pracy należy więc do pracodawcy. Elastyczność pracowników sprowadza się do zwykłego „przystosowania się” do zwyczajów panujących w firmie.

Zupełnie odrębnym problemem jest nastawienie pracowników. Choć elastyczny czas pracy jest ważnym czynnikiem motywującym, siła jego oddziaływania zależy od wahań koniunktury. W momencie, gdy na rynku pracy dochodzi do względnej stabilizacji, motywator ten jest ważną kartą przetargową w negocjacjach z pracownikami. W sytuacji, gdy wskaźniki ekonomiczne ulegają pogorszeniu, oddziałuje słabiej. Na wartości zyskuje wtedy stabilność i pewność zatrudnienia.

Rynekpracy.pl

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK