| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja przemysłowa wciąż wzrasta

Produkcja przemysłowa wciąż wzrasta

W marcu 2010 roku produkcja przemysłowa wzrosła aż o 12,3 proc. w porównaniu do marca ubiegłego roku. Ekonomiści spodziewali się jej zwiększenia o 9,6 proc. Wciąż jednak nie najlepiej dzieje się w budownictwie.

Ta pozytywna tendencja utrzymuje się już piąty miesiąc z rządu. Marcowy wzrost był najbardziej dynamiczny od kwietnia 2008 roku. Wciąż jednak nie najlepiej dzieje się w budownictwie. Produkcja budowlano-montażowa była niższa niż przed rokiem o 10,8 proc. Ale i tu widać pewną poprawę, bowiem w lutym spadek wyniósł aż 24,7 proc.

Marcowe dane wskazują, że polski przemysł rozkręca się coraz szybciej i tendencja ta ma trwały charakter. Wskazuje to, że nasza gospodarka wyszła już z okresu spowolnienia i ma szansę osiągnąć w tym roku wysoką dynamikę wzrostu.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż w marcu ubiegłego roku o 9,6 proc. Wzrost zanotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu.

Nieodmiennie od kilku miesięcy najbardziej dynamicznie rośnie produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych. W marcu zwiększyła się ona o prawie 42 proc., o jedną trzecią wzrosła w przypadku urządzeń elektrycznych. Produkcja zwolniła jedyne w pięciu działach przemysłu.

Między innymi o 17,8 proc. zmniejszyła się produkcja napojów, a mebli wyprodukowano o 8,6 proc. mniej. Bardzo powoli wychodzi z zapaści budownictwo. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych spadek produkcji wyniósł w marcu 9,4 proc. w porównaniu do marca poprzedniego roku.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu, podobnie jak w lutym, były w marcu niższe o 2,4 proc. niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Ta tendencja zbieżna jest także ze spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych i wskazuje, że inflacja ma szanse nadal obniżać się w najbliższych miesiącach. 

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK