| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe perspektywy badań płacowych w sektorze IT

Nowe perspektywy badań płacowych w sektorze IT

Jedną z podstawowych trudności we wdrażaniu systemów wynagradzania za kompetencje jest brak danych rynkowych na temat wartości różnych umiejętności - wynika z raportu„Wynagrodzenia na stanowiskach IT”, przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Według autorów raportu ten niedostatek wynika z dwóch względów:

1. Dla każdej rodziny stanowisk są istotne inne kompetencje. W rezultacie daje to ogromną liczbę kompetencji, które należałoby badać.

2. W tradycyjnym sposobie przygotowywania raportów płacowych, arkusze zawierające dane nt wynagrodzeń są wypełniane przez działy kadr. Jeśli firma nie ma wdrożonego, dobrze działającego modelu kompetencji, nierealne jest określenie przez działy HR wykazywanych kompetencji poszczególnych pracowników.

Kompetencyjny raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT” powstał dzięki skoncentrowaniu się na jednej rodzinie stanowisk. Drugim, znacznie ważniejszym czynnikiem, było przeprowadzenie badań za pomocą internetu, bezpośrednio wśród pracowników. Dzięki temu sami badani określali posiadane i wykorzystywane umiejętności. Uczestniczący w badaniu informatycy mogli wybrać 52 kompetencje specyficzne dla IT (języki programowania, systemy operacyjne, narzędzia: bazodanowe, sieciowe, graficzne i inne).

W raporcie, oprócz informacji o wartości posiadanych kompetencji na każdym stanowisku, znalazły się dane nt. wpływu na wynagrodzenia takich czynników jak:

• typ firmy (wielkość, dominujący kapitał, branża);
• region (województwo, miasto, wielkość miasta);
• wykształcenie i doświadczenie (kierunek studiów, znajomość j. angielskiego, ukończenie studiów podyplomowych lub MBA, staż pracy).

W najbliższym czasie wykorzystane podejście na pewno nie zdominuje rynku raportów płacowych. Tworzy jednak obiecującą perspektywę. Będą pojawiać się kolejne raporty kompetencyjne dla różnych rodzin stanowisk. Szczególnie tam, gdzie tradycyjne sposoby wyceny pracy nie będą wystarczać do sprawiedliwego wynagradzania pracowników wiedzy. 

Sedlak & Sedlak 

Polecamy: E-mojafirma.infor.pl/mala-firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK