| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W maju mija termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych

W maju mija termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych

Jeszcze tylko miesiąc mają rolnicy na złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2010 rok. Podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych upływa 17 maja br.

Do tej pory rolnicy złożyli blisko 225 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2010 rok.  Dopuszczalne jest złożenie wniosku w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 11 czerwca 2010 roku, ale w takich przypadkach należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Wnioski można składać osobiście lub przesłać pocztą do biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Do 14 kwietnia w biurach powiatowych ARiMR złożono w skali kraju blisko 225 tys. takich wniosków, czyli podobną liczbę, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ocenia się, że o płatności obszarowe ubiegać się będzie w tym roku ok. 1,4 mln rolników.

Najwięcej rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe w województwach: mazowieckim - ponad 31,5 tys., lubelskim – blisko 27, tys. i małopolskim - ponad 25 tys.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski o płatności obszarowe od 15 marca. W ostatnich dniach odwiedza biura powiatowe dwukrotnie więcej rolników niż w okresie przedświątecznym. Na przykład 14 kwietnia biura powiatowe ARiMR przyjęły ponad 17,5 tys. wniosków. Rolnicy składający wnioski są sprawnie obsługiwani i nie tracą czasu w kolejkach.

Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu Agencji do tej akcji. Przy przyjmowaniu i wprowadzaniu wniosków do "systemu" informatycznego pracuje w drugiej połowie kwietnia w ARiMR blisko 2 tys. pracowników, czyli o 400 więcej niż w marcu. Ale nawet przy takiej mobilizacji w Agencji trudno będzie uniknąć kolejek, jeśli zbyt wielu rolników odłoży złożenie wniosku na ostatnią chwilę.

Rolnicy występujący w 2010 roku o przyznanie płatności bezpośrednich, wypełniając jeden formularz wniosku mogą jednocześnie ubiegać się o pomoc finansową z tytułu dopłat obszarowych, wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013).

Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 12 różnych rodzajów płatności jest ułatwieniem dla rolników, którzy nie muszą teraz wielokrotnie podawać tych samych danych i występować do Agencji z osobnymi wnioskami o przyznanie różnych dopłat.

Zasady przyznawania płatności, formularze wniosków oraz załączników do wniosku są dostępne na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Wniosek można wypełnić także w formie elektronicznej, który jest również dostępny na stronie internetowej ARiMR. Tak wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać i wysłać do biura powiatowego ARiMR.

Z tytułu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w 2010 roku polscy rolnicy będą mogli otrzymać do 3,25 mld euro. Dodatkowo z tytułu pomocy na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) zostanie przeznaczona kwota ok. 1,35 mld zł.

MRiRW/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK