| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej kredytów udzielanych gospodarstwom domowym

Więcej kredytów udzielanych gospodarstwom domowym

W ubiegłym miesiącu br. banki chętnie udzielały kredytów gospodarstwom domowym – wynika ze wstępnych danych podaży pieniądza opublikowanych w przez NBP.

Wartość należności gospodarstw domowych wzrosła o blisko 3,6 mld zł do 425,4 mld zł. Ze względu na zmiany kursów walut, zadłużenie praktycznie zwiększyło się o co najmniej 7 mld zł. Samo przeliczenie portfela kredytów walutowych na nieruchomości po kursie franka szwajcarskiego z ostatniego dnia marca (2,70 zł wobec 2,7769 zł z końca lutego) powoduje, że zadłużenie to stopniało o grubo ponad 3 mld zł.

W lutym, nie uwzględniając wpływu umacniającego się złotego, należności gospodarstw domowych wobec banków spadły o ok. 1 mld zł, a w styczniu wzrosły o ok. 1,8 mld zł.

Tak wielkich kwot jak w marcu gospodarstwa domowe nie pożyczyły w bankach od kilku miesięcy. Można śmiało przypuszczać, że gros z tej puli stanowiły kredyty mieszkaniowe. Banki wciąż bowiem nie są chętne do udzielania szerokim gestem kredytów konsumpcyjnych. Natomiast na finansowanie nieruchomości otwierają się coraz śmielej.

W lutym br. i w pierwszych dniach marca zasypały rynek nowymi atrakcyjnymi ofertami kredytów hipotecznych.

Wciąż natomiast trudno o kredyt dla przedsiębiorstw. W marcu należności firm wobec banków spadły o blisko 3,8 mld zł, z czego tylko ok. 1,5 mld zł można przypisać efektowi kursowemu (niemal jedna czwarta należności przedsiębiorstw jest w walutach obcych). Oznacza to, że przedsiębiorstwa więcej bankom oddały, niż pożyczyły. Ich należności spadły do 216,6 z 220,4 mld zł w lutym. 

Polecamy: Kredyty.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »