| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Możliwy jest spadek kursów walut

Możliwy jest spadek kursów walut

Żadne słowa nie będą wystarczająco smutne, żadne nie będą zbyt wielkie, by oddać skalę żalu po smoleńskiej tragedii. Ale rynek jest bezosobowy, choć tworzony przez ludzi. Pieniądze żalu nie czują - komentują sytuację na rynku akcji eksperci Open Finance.

Zarząd Giełdy podjął decyzję o przeprowadzeniu sesji w poniedziałek, choć zapewne gdyby sesja została odwołana lub skrócona, nikt nie byłby zaskoczony i nie pojawiłoby się słowo protestu. Oczywiście istnieją też silne argumenty, by sesję przeprowadzić - choćby ciągłość funkcjonowania instytucji. Większość - czy to prywatnych czy państwowych - rozpocznie w poniedziałek pracę, dlaczego więc giełda miałaby tego nie zrobić?

Czym innym jest jednak realizowanie niezbędnych zadań, a czym innym zarabianie pieniędzy na tle bezprecedensowej tragedii narodowej. Polska poniosła straty, których nie da się odrobić żadną transakcją i wierzę, że będzie to powód, dla którego spora część rodzimych inwestorów powstrzyma się od ich zawierania na dzisiejszej sesji.

Rynki finansowe są bytem bezosobowym, chłodno kalkulującym bilans korzyści i strat. Dlatego nie można oczekiwać, że indeksy oddadzą hołd ofiarom tragedii spadkami.

Bez względu na niestosowność momentu, można się spodziewać, że wydarzy się coś przeciwnego. Piątek przyniósł silne wzrosty w Europie i w USA. W niedzielę unijni ministrowie finansów zgodzili się udzielić Grecji 30 mld euro pomocy finansowej w formie trzyletniej linii kredytowej oprocentowanej na ok. 5 proc. (2 pkt proc. poniżej rentowności trzyletnich greckich obligacji).

Kolejnych 15 mld euro ma udostępnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sama pomoc dla Grecji jest tym, czego inwestorzy oczekiwali w piątek, dlatego po początkowym wzroście (który może nie ominąć Warszawy) pojawić się może presja realizacji zysków.

Jeśli chodzi o złotego, sprawa jest bardziej skomplikowana za sprawą piątkowej interwencji NBP na rynku. Oficjalnie nie wiemy, jaką rolę odegrał w niej ś.p. prezes Sławomir Skrzypek i w związku z tym czy interwencje będą kontynuowane.

Banki - zwłaszcza londyńskie - mogą zechcieć przetestować wrażliwość NBP na umocnienie złotego i dlatego spodziewałbym się spadku kursów walut (o ile NBP nie będzie ponownie interweniował). Sprzyjać temu może także atmosfera wokół euro, po wiadomościach o pomocy dla Grecji.

Kolejne dni tygodnia są wypełnione po brzegi publikacjami makroekonomicznymi. W poniedziałek rozpoczyna się także sezon publikacji wyników kwartalnych w USA. Napływ nowych informacji szybko sprawi, że rynek zacznie ponownie funkcjonować w swoim zwyczajnym rytmie.

Ludzkie emocje zostaną wyparte przez doniesienia inwestorskie. I choć odczuwany dziś głęboki żal z czasem będzie łagodzony, pozostanie nam pamięć. Nasz mimowolny dług zaciągnięty wobec ofiar tragedii, który spłacimy tylko wówczas, jeśli przekażemy go swoim następcom.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK