| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Więcej inwestycji w przemyśle, mniej w sektorze usług

Więcej inwestycji w przemyśle, mniej w sektorze usług

W tym roku restauratorzy i hotelarzy mniej zainwestują w rozwój biznesu. Znaczące zmniejszenie skłonności do inwestowania w 2010 roku może wynikać z zakończenia poprzedniej fazy cyklu inwestycyjnego i konieczności „zrobienia przerwy” na konsumowanie inwestycji, czyli wzrost przychodów i zysków, a tym samym budowania pozycji konkurencyjnej w oparciu o zrealizowane już inwestycje.

Z opinii przedsiębiorców dotyczących wzrostu inwestycji w 2010 roku w podziale na sektory gospodarki wynika, że jedynym sektorem, w którym większy odsetek firm niż w 2009 roku deklaruje wzrost inwestycji w 2010 roku jest przemysł (39 proc. firm wobec 37 proc. w 2009 roku).

Natomiast drastycznie wręcz zmniejszył się odsetek firm deklarujących wzrost inwestycji w sektorze „hotele i restauracje” (spadek z 56 proc. w 2009 roku do 16 proc.) oraz w sektorze usług rynkowych (obsługa nieruchomości i firm) – spadek z 43 proc. do 34 proc.

Hotele i restauracje intensywnie inwestowały jeszcze w 2009 roku Kończyły inwestycje rozpoczęte wcześniej, a także realizowały inwestycje finansowane ze środków unijnych.  Zmniejszenie skłonności do inwestowania w grupie firm świadczących usługi rynkowe, skierowane głównie do innych firm, wynika prawdopodobnie z oczekiwania na sygnał poprawy standingu klientów.

Bardzo ciekawie rozkładają się również opinie przedsiębiorców dotyczące wzrostu inwestycji w 2010 r. wg typu większościowego właściciela. W 2009 roku największy odsetek firm zwiększających nakłady inwestycyjne był w grupie firm, w których dominującym właścicielem jest Skarb Państwa.

Są to w większości firmy duże i bardzo duże. Ich deklaracja zmniejszająca liczbę firm, które zamierzają zwiększać inwestycje w 2010 roku dziwi w kontekście opisanego wcześniej trendu dotyczącego firm dużych, które ograniczały inwestycje w 2009 roku, natomiast planują ich wzrost w 2010 roku.

Może to oznaczać, że firmy z większościowym udziałem Skarbu Państwa mają zdefiniowany cykl inwestycyjny podobnie jak małe i średnie przedsiębiorstwa. Maleje również w 2010 roku apetyt na inwestycje w grupie firm, gdzie dominującym właścicielem jest inwestor branżowy.

PKPP Lewiatan/IN

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »