REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozytywne nastroje na giełdach

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Większość europejskich indeksów giełdowych zaczęła tydzień na plusie - podaje Open Finance.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie potwierdzili informacji o próbie renegocjacji warunków pomocy przez Grecję, która rano przełożyła się na wyprzedaż euro. Ok. godz. 16 kurs euro spadł poniżej 1,33 USD. W ciągu dnia euro było notowane najniżej względem złotego od grudnia 2008 roku (ok. 3,82 PLN), ale po południu inwestorzy przystąpili również do wyprzedaży złotego. Na GPW WIG20 poprawił o kilka punktów czwartkowy rekord, ale i tego osiągnięcia nie udało dowieźć do końca sesji.
Greccy politycy twierdzą, że udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w programie pomocowym wymusi "nieakceptowalnie rygorystyczne wymogi" i dlatego próbują porozumieć się z krajami strefy euro, które kilkanaście dni temu zobowiązały się do udzielenia koniecznego finansowania. Jeśli rozmowy te przyniosą wymierne efekty, będziemy świadkami skopiowania przez europejskich urzędników prawdopodobnie największego błędu Stanów Zjednoczonych, który doprowadził do kryzysu finansowego, tzn. wynagradzania niepożądanych zachowań ("moral hazard"). Hiszpanie szybko uznają, że skoro Grecy uzyskali taryfę ulgową, to czemu nie pójść tą samą ścieżką. Nie ma powodu, dla którego podobnie nie mieliby postąpić Irlandczycy, ratujący właśnie sektor bankowy przed załamaniem.
Z drugiej strony, poszczególnym państwom Unii Europejskiej, wraz z rosnącym zadłużeniem, coraz bardziej zależeć będzie nie na poprawieniu konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw, ale na wynajdywaniu nowych źródeł przychodów budżetowych. W przyszłym tygodniu ministrowie finansów UE dyskutować będą m.in. nad wprowadzeniem nowych regulacji sektora finansowego i opodatkowania emisji dwutlenku węgla.
Brak ważnych danych makroekonomicznych z zagranicznych rynków spowodował, że krótkoterminowym inwestorom zabrakło motywacji do zakupów. Na Wall Street sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków indeksów, rzędu 0,3 proc.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA