| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Skarga na Krajowy System Informacyjny Policji

Skarga na Krajowy System Informacyjny Policji

Dnia 24 marca br. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Głównego Policji w sprawie przetwarzania danych osobowych przez Policję w ramach Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.

Zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła skarga dotycząca działania Krajowego Systemu Informacyjnego Policji. Skarżący który został zatrzymany i wylegitymowany przez patrol Policji, jedynie w celach czysto prewencyjnych, podnosi, iż jego dane osobowe zostały zarejestrowane przez policjantów i przekazane do Krajowego Systemu Informacyjnego Krajowy System Informacyjny Policji, który został utworzony na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 września 2007 r. w sprawie przetwarzania przez Policję informacji o osobach (Dz. U. z 2007 r. Nr 170, poz. 1203).

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionował zgodność powyższego postępowania z § 1 ust. 1, jak i § 11 ust. 3 pkt 1 tego Rozporządzenia. W świetle powyższych przepisów Policja nie może przetwarzać danych osób, które nie są podejrzane o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, a w przypadku, gdy dane te zostaną umieszczone w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji, administrator ma obowiązek je usunąć, zgodnie ze wspomnianym § 11 ust. 3 pkt 1 Rozporządzenia. Jak natomiast wynika ze stanu faktycznego opisanego w skardze Policja nie tylko dane takie przetwarza, ale też nie usuwa ich z systemu.

Rzecznik wyraźnie zaznacza, iż praktyka taka jest niezgodna z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, iż organy publiczne mają obowiązek działać na podstawie i w granicach prawa, a także z art. 51 ust. 2 ustawy zasadniczej według którego władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.

Prawnik.pl

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK