REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie bezpieczniej na stadionach

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość decydowania o doborze i szkoleniach służb porządkowych i informacyjnych dają organizacjom piłkarskim nowe przepisy wykonawcze opracowane przez MSWiA.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie jednolitych wymagań wobec służb organizatorów wszystkich imprez masowych (meczów, koncertów, igrzysk sportowych etc.) Rada Ministrów przyjęła 23 marca br. projekt rozporządzenia do nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. To jeden z elementów przygotowań do EURO 2012.

REKLAMA

Kursy dla kandydatów na pracowników służb porządkowych i informacyjnych będą prowadzone przez placówki kształcące pracowników ochrony osób i mienia, a także przez szkoły wyższe na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Nowością w rozporządzeniu jest możliwość szkolenia kandydatów na członków służby porządkowej lub informacyjnej przez samych organizatorów imprez masowych.

Będą mogli prowadzić takie kursy jeżeli spełnią odpowiednie wymagania do prowadzenia działalności oświatowej. Jest to ważna zmiana, która uwzględnia postulaty zgłoszone przez środowiska piłkarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z 2009 roku wprowadziła funkcję tzw. stewardów, którzy są służbą informacyjną dla uczestników imprezy masowej. Ich zadaniem jest m.in. informowanie kibiców o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stadionie, wskazywanie drogi do punktów medycznych, gastronomicznych i sanitarnych, czy pilnowanie aby fani piłki nożnej nie wchodzili na boisko. To nowe rozwiązanie stanowi przeniesienie doświadczeń organizatorów imprez masowych z Europy Zachodniej na polski grunt.

Projekt rozporządzenia wyodrębnia osobny zakres szkolenia dla tej nowo utworzonej służby informacyjnej. W porównaniu z przepisami wykonawczymi do poprzedniej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w nowych przepisach wykonawczych doprecyzowana i rozbudowana została też tematyka szkolenia dla pozostałych kategorii służb organizatora imprezy masowej: kierowników do spraw bezpieczeństwa i służb porządkowych.

Polecamy: Reklamacja do sprzedawcy czy gwaranta

Rozdzielono zakres szkolenia dla kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa: osób, które nie mają licencji pracownika ochrony i tych posiadających już licencję drugiego stopnia (wymagana w przypadku imprez podwyższonego ryzyka). W projekcie generalnie poszerzono zakres szkolenia dla osób, które chcą zostać kierownikiem do spraw bezpieczeństwa. W porównaniu z obecnie obowiązującymi przepisami dodane zostały tematy dotyczące kryminologii i kryminalistyki. Pozwoli to m.in. na skuteczne reagowanie i zapobieganie zagrożeniom narkotykowym na imprezach masowych i lepszą współpracę z policją w tym zakresie.

Nie zmienia się zasada bezterminowego wydawania zaświadczenia o odbyciu szkolenia dla kierownika do spraw bezpieczeństwa oraz pracowników służb porządkowych i informacyjnych.

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów sformułowano także warunki i sposoby działania służb organizatora przy legitymowaniu, sprawdzaniu czy dana osoba nie ma zakazu uczestnictwa w imprezie masowej oraz czy nie wnosi zakazanych przedmiotów. Według nowych przepisów uczestnika np. meczu piłki nożnej kontrolować może jedynie pracownik służby porządkowej lub informacyjnej tej samej płci.

Osoba usiłująca wnieść niedozwolone przedmioty na stadion nie zostanie wpuszczona na teren obiektu lub będzie z niego usunięta. Służby organizatora będą miały obowiązek zatrzymać i przekazać policji uczestnika imprezy masowej, u którego znajdą broń lub inne niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, materiały wybuchowe, pirotechniczne albo środki odurzające i psychotropowe.

Nowym rozwiązaniem w przepisach wykonawczych jest także wprowadzenie jednolitego stroju dla służb organizatora imprezy masowej z napisem „służba porządkowa” lub „służba informacyjna”. Pozwoli to na łatwiejszą identyfikację pracowników tych służb i jednoznacznie określi ich rolę podczas imprezy.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa podczas meczów i innych dużych wydarzeń. Teraz projekt rozporządzenia ma trafić do podpisu premiera.

MSWiA/IN

Polecamy: Odszkodowania.Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA